Przez Morawy Na Szumawę – Szlakiem Czeskich Zamków

Czechy / Czechy Wycieczki
Share

Republika Czeska to piękny kraj, który ma do zaoferowania bardzo wiele atrakcji. Różnorodność krajobrazów oraz znakomite piwo przyciągają do Naszych południowych sąsiadów rzesze turystów. Liczne zabytkowe zamki, skrywają wiele ciekawych tajemnic, które czekają na odkrycie. Smak czeskiego piwa zachwyci każdego smakosza tego trunku, a zabytkowe miasteczka urzekną swoją magią i czarem.

Zakwaterowanie:

Hotele kategorii ***.

Wyżywienie: HB (śniadania i obiadokolacje).

Program:

Dzień 1

6:00 Wyjazd z Krakowa, przejazd w kierunku Brna

11:00 Przyjazd do Brna. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem:

*  Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Bazylika ta jest jednym z najważniejszych gotyckich zabytków Brna. Wzniesiona w XVIII wieku, natomiast przyległy do niej klasztor jest o wiele starszy – został oddany do użytku już w 1323 r.

*  Dům pánů z Kunštátu, jeden z ważniejszych renesansowych zabytków Brna. Jego nazwa pochodzi od pierwszego właściciela – Heralta z Kunstatu. Funkcję pałacową przestał pełnić w XVIII wiek. Zbombardowany w czasie II wojny światowej, został po niej odrestaurowany, obecnie służy jako Dom Sztuki.

* trójkątny namesti Svobody, czyli rynek Starego Miasta. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z XIII wieku. Wtedy to wokół niego budowali swoje domy bogaci mieszczanie i szlachta. W 1689 r. postawiono na placu „morovy sloup”, kolumnę upamiętniającą ofiary zarazy, która nękała miasto dziesięć lat wcześniej.

*  Brama Miejska to jedyny taki obiekt w Brnie zachowany do tej pory. Jest częścią obronnych murów miejskich miasta, wieża zmieniała swoje zastosowanie, służąc m.in jako magazyn amunicji, budynek mieszkalny czy piwnica na wino. Dziś spełnia funkcje kulturalne i wystawiennicze.

* Katedra św. Piotra i Pawła, jeden z najbardziej charakterystycznych i najważniejszych zabytków Brna, południowych Moraw i całych Czech (jej sylwetka znajduje się na monecie 10 czeskich koron). Katedra posiada dwie okazałe wieże których wysokość to 84 metry. Na jednej ze ścian budynku katedry znajduje się grobowiec jednego z tutejszych biskupów, Vaclava Urbana Stufflera.

15:00 Czas wolny.

16:30 Przejazd do miejscowości Lednice.

17:30 Zakwaterowanie w hotelu 3***.

18:00 Obiadokolacja.

Czas wolny.

Dzień 2

8:00 Śniadanie.

9:00 Zwiedzanie miejscowości uzdrowiskowej Lednice wraz z Zespołem pałacowo-parkowym Lednice-Valtice. Miejscowość stała się słynna dzięki przepięknemu, XIX wiecznemu pałacowi. Jest to około 200 km2 z dwoma pałacami, licznymi drobnymi budowlami, parkami i sztucznymi zbiornikami wodnymi.  Kompleks pałacowy został wpisany w 1996 roku na listę skarbów światowego dziedzictwa UNESCO w ramach Lednicko-Valtickiego zespołu zabytków. Dzisiaj pałac to przede wszystkim olbrzymia atrakcja turystyczna, ale także żywe kulturalne centrum – odbywają się w nim wieczorne koncerty, przedstawienia teatralne a także inne imprezy (np. winiarskie).

* Do zamku dołączona jest oranżeria z XIX w. Ogrody zamkowe są utrzymane w stylu angielskim natomiast park w stylu francuskim. Ciekawostką jest fakt, iż cały kompleks jest otoczony fosami melioracyjnymi, które mają chronić przed podtapianiem przez płynącą nieopodal rzekę Dyję. W samym parku znajdziemy miedzy innymi: replikę rzymskiego akweduktu, sztuczne jaskinie Piekło i Niebo oraz minaret (siedemdziesięciometrowy taras widokowy).

15:00 Przejazd do miejscowości Mikulov.

15:30 Zwiedzanie zamku.

* Zamek Mikulov to wizytówka miasta, gdzie organizowane są w nim różne wystawy, ale godna uwagi jest także piwnica zamkowa, w której zorganizowano ekspozycję prezentującą różne ciekawostki na temat uprawy winorośli w tym regionie.

* Zwiedzanie miasta Mikulov, gdzie przy głównym placu znajdują się bogato zdobione domy i mauzoleum rodziny Dietrichsteinów. Warto również odwiedzić znajdujące się nad miastem Święte Wzgórze, na które prowadzi droga usytuowana pomiędzy malowniczymi winnicami. Będąc już na wzgórzu, można przy dobrej pogodzie zobaczyć Wiedeń oraz zarys Alp.

18:30 Powrót do hotelu, obiadokolacja.

Czas wolny.

Dzień 3

8:00 Śniadanie.

9:00 Przejazd do Parku Narodowego Szumawa.

12:00 Wejście na teren Parku Narodowego z przewodnikiem połączone ze zwiedzaniem.

* Lipno nad Wełtawą – spacer ścieżką widokową znajdującą się w koronach drzew. Jest to niezwykła wieża widokowa, z której można podziwiać panoramę całego regionu. Oferuje wspaniałe widoki na piękną, szumawską przyrodę, Jezioro Lipeńskie i Góry Novohradskie znajdujące się nieopodal.

* Następnie wyjście na najwyższy szczyt czeskiej Szumawy – Plechy. Po drodze można podziwiać bogactwo flory i fauny tego obszaru. Dodatkową atrakcją jest fakt, iż na szczycie znajduje się tzw. trójpunkt, czyli granica Czech, Austrii i Niemiec.

18:00 Przejazd do hotelu 3***, zakwaterowanie.

18:30 Obiadokolacja.

Czas wolny.

Dzień 4

8:00 Śniadanie.

9:00 Zwiedzanie z przewodnikiem Czeskich Budziejowic.

*  Rynek – na planie kwadratu nosi imię Przemysława Otokara II. Jest to jeden z największych rynków w Europie i liczy dokładnie powierzchnię jednego hektara. Wokół rynku w okresie baroku zbudowano przepiękne domy z podcieniami, spośród których wyróżnia się dostojny budynek ratusza, zaliczany do najpiękniejszych w Republice Czeskiej.

* Katedra św. Mikołaja pochodząca z  XIII w. Jako ciekawostkę należy dodać iż podczas wojny trzydziestoletniej w kaplicy przechowywano królewskie archiwum i czeskie insygnia koronacyjne. Będąc w środku, warto zwrócić uwagę na kremowo-beżowo-niebieskie sklepienie. Za prezbiterium na zewnątrz katedry stoi mała unicka kapliczka z I połowy XVIII stulecia, z freskami z 1785 roku.

* wybudowana w XVI wieku 72 metrowa Czarna Wieża (najwyższy budynek starego miasta),

* Dodatkowo zwiedzimy browar Budvar, w którym już od 700 lat warzy się piwo według oryginalnej receptury. W browarze można odwiedzić wystawę przedstawiającą proces powstawania piwa oraz degustować piwo lane prosto z beczki.

15:00 Czas wolny.

16:00 Wyjazd w stronę Krakowa.

21:30 Powrót do Krakowa.

Cena zawiera:
  • przejazd autokarem klasy LUX;
  • zakwaterowanie w hotelu 3***;
  • 3 śniadanie i 3 obiadokolacje;
  • ubezpieczenie: NNW (20 000 euro), KL (5 000 euro), bagaż (200 euro);
  • opiekę pilota podczas wyjazdu;
  • usługę lokalnych przewodników;
  • audioguide dla każdego uczestnika wyjazdu.
Cena nie zawiera:
  • kosztu biletów wstępu do odwiedzanych miejsc – ok. 995 CZK (160zł) – płatne bezpośrednio u pilota wycieczki.
  • Dopłat za wyjazdy z następujących miast (przy grupie min. 12 osób):
Miejsce wyjazdu Miejsce zbiórki Dopłata
Gdańsk Parking Opera Bałtycka 200
Grudziądz Dworzec PKS 180
Czernikowo Stacja paliw Orlen 160
Płońsk Dworzec PKS 150
Nowy Dwór Mazowiecki Dworzec PKS 140
Warszawa Pałac Kultury, parking od ul. Marszałkowskiej 120
Radom Dworzec PKP, Parking przy zegarze 80
Kielce parking przed Dworcem PKP 40
Jędrzejów Dom Handlowy Piast 30
Szczecin Dworzec PKS 200
Gorzów Wielkopolski Dworzec PKS 180
Poznań Dworzec PKS 150
Rawicz Dworzec PKS 130
Wrocław Aquapark (Wzgórze Andersa), ul. Petrusewicza 100
Opole Stacja Orlen, ul. Wrocławska 135 80
Katowice Dworzec PKS, ul. P. Skargi 0
Rzeszów Dworzec PKS, ul. Jana Kasprowicza 60
Tarnów Tarnów, parking przy Dworcu PKP 40
Brzesko stacja Lotos przy rondzie 0
Kraków parking przy ul. Rydlówka 5, Rondo Matecznego 0