Weekend w Pradze

Czechy / Czechy Wycieczki
Share

Praga – malowniczo położona stolica Republiki Czeskiej nad Wełtawą, która kryje wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Jest ona największym miastem Naszych południowych sąsiadów, nazywana miastem tysiąca wież, z licznymi zabytkami i krętymi uliczkami, co czyni ją miastem niezwykłym, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zakwaterowanie:

Zakwaterowanie w hotelu o standardzie ***.

Wyżywienie BB.

Program:

Dzień 1

4.00 – Wyjazd z Krakowa w kierunku Pragi

10.30 – Przyjazd do Pragi, zwiedzanie z przewodnikiem:

Zwiedzanie zaczniemy od Małej Strany:

Ogród Wallensteina jest utrzymany w stylu francuskim a ponadto cechuje się nienaganną dbałością o szczegóły. Przy wejściu, tuż za bramą znajduje się okazała galeria rzeźb. Oś ogrodu wyznaczają posągi wykonane z brązu o tematyce antycznej. Udamy się nad malowniczy staw, gdzie spacerując wokół niego, można spotkać kolorowe, oswojone pawie.

Następnie przejdziemy na Most Karola, który aż do XIX wieku był jedynym mostem łączącym oba brzegi Wełtawy. Podczas jego budowy, według legendy, do zaprawy murarskiej dodawano białka jajek, co miało zagwarantować większą stabilność i wytrzymałość mostu. Co ciekawe, przy rekonstrukcji mostu w 2008 roku, badania chemiczne potwierdziły domieszkę białek jajek w zaprawie! Most zdobią wspaniałe rzeźby i mimo iż większość z nich to kopie (oryginały znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego), całość wygląda spektakularnie.

Po zejściu z Mostu Karola udamy się na małą, sztuczną wyspę o nazwie Kampa. Znajduje się ona pomiędzy Wełtawą a Czarcim Potokiem. Z pozostałą częścią miasta połączona jest licznymi mostkami i groblą. Nazywana jest również bajeczną, praską Wenecją. Na wyspie znajduje się kilka malowniczych kamieniczek oraz jedne z najdroższych hoteli w mieście.

Następnie udamy się na Rynek Starego Miasta, który był świadkami wielu wydarzeń historycznych. Najtragiczniejszym z nich była publiczna egzekucja 27 czeskich szlachciców, o której przypomina 27 białych krzyży wkomponowanych kostką brukową chodnika znajdującego się przed Ratuszem.  Podejdziemy również pod najsłynniejszy astronomiczny  zegar na świecie – Orloj, znajdujący się na ścianie praskiego ratusza. Zegar ten składa się z trzech głównych części: astronomicznej,  kalendarzowej oraz animacyjnej. O każdej pełnej godzinie przed południową ścianą Ratusza Staromiejskiego będziemy mogli zobaczyć setki turystów ze wszystkich stron Naszej planety z przygotowanymi aparatami fotograficznymi, którzy obejrzą fascynujące przedstawienie tego urządzenia, które w średniowieczu było zaliczane do jednego z cudów świata.

Po tym przedstawieniu udamy się na Miasto Żydowskie, w którym urodził się Franz Kafka (do dziś można zobaczyć poświęcony mu pomnik). Warto wspomnieć o fakcie, iż Żydzi byli w Pradze dyskryminowani a od XIII wieku całkowicie odseparowano ich od reszty miasta (dzielnica została otoczona murem). Dopiero w XIX wieku nadano Żydom prawa obywatelskie, a mury zburzono. Obecnie dzielnica jest pełna kontrastów – z jednej strony otaczają ją mistyczne żydowskie zabytki a z drugiej uwagę przykuwa luksusowa część dzielnicy, biegnąca wzdłuż ulicy Paryskiej, XX-wiecznej alei z ekskluzywnymi sklepami znanych projektantów.

18:00 Obiadokolacja, zakwaterowanie w hotelu, czas wolny, nocleg w hotelu o standardzie 3 ***.

Dla chętnych, po obiadokolacji możliwość wspólnego wyjścia na spektakl „Światło i dźwięk”, czyli na słynne fontanny Krizkova. Swoją unikalność fontanna ta zawdzięcza kilkunastu wodnym obiegom instalacji zasilanym przez 50 pomp, które zostały zakończone przez ponad trzy tysiące dysz. Wodzie towarzyszą efekty świetlne, które powstają dzięki 1248 podwodnych reflektorów o różnych barwach, które są w stanie wytworzyć całą gamę różnorakich barw.

Dzień 2

8:00 Śniadanie

9:00 Zwiedzanie Pragi z przewodnikiem:

Dzień drugi zaczniemy od zwiedzania  Klasztoru Strahowskiego, założonego w 1120 r. Jego nazwa pochodzi od lokalizacji – znajduje się on bowiem w miejscu, gdzie się kiedyś „strahowało”, czyli gdzie stały wartownie (miał pełnić także funkcję obronną). Niestety wskutek pożaru oraz wojen był kilkukrotnie przebudowywany i nie zachował się jego pierwotny charakter. Jednak klasztor jest znany nie tylko dzięki swojej architekturze, ale przede wszystkim ze względu na bibliotekę, w której znajduje się niemal kompletna kolekcja piśmiennictwa zachodniego chrześcijaństwa, od jego początków aż do XVIII wieku, w tym ok. 3000 rękopisów.

Z klasztoru udamy się do pobliskiego Zamku Praskiego gdzie zobaczymy dziedzińce i wieżę katedry św. Wita, siedziba czeskich książąt i królów, którzy koronowani byli właśnie w Katedrze św. Wita (jest ona także miejscem ich pochówku). Hradczański kompleks zamkowy jest największym na świecie, na obszarze 1,51m2 znajduje się niezliczona ilość zabytków. Zwiedzanie Hradczan zaczniemy od Sali Władysławowskiej (budowana w latach 1493-1502) w Starym Pałacu Królewskim słynie ze swojego cudownie skomplikowanego geometrycznie sklepienia. Będziemy mieli również możliwość zobaczyć zmianę warty przed wejściem do pałacu.

Później udamy się również na spacer słynną Złotą Uliczką. Jest ona zabudowana szeregiem maleńkich domków. Początkowo uliczka była zabudowana po obu stronach, tak że jej szerokość nie przekraczała miejscami jednego metra. Według romantycznych podań i legend to tutaj pracowali poszukujący kamienia filozoficznego alchemicy Rudolfa II.

Udamy się również do Loreta, czyli do kompleksu pięknych, barokowych budynków sakralnych umiejscowionych w praskiej dzielnicy – Hradczany. Udamy się również na plac

Loretański, znajdujący się tuz przy  Sanktuarium Loreta, na obrzeżach Hradczan. Sanktuarium to słynie z 27 małych dzwoneczków, które grają o pełnej godzinie pieśń Maryjną. Jest to miejsce kultu pielgrzymkowego, gdzie zawsze możemy spotkać rzesze pielgrzymów.

Po przeciwnej stronie Sanktuarium Loreta znajduje się Pałac Czerniński, położony tuż przy ogromnym placu o tej samej nazwie. Jest to okazały, duży pałac, pierwotnie barokowa budowla. Przez wiele lat bo aż od 1934 roku, służy jako siedziba Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej. Sam pałac wewnątrz, nie jest udostępniony dla zwiedzających, ze względu na swój charakter.

Udamy się również pod pałac Szwarzenbergów, który jest jednym z najstarszych budynków na Hradczanach. Pierwotnie były to trzy budynki, które jednak po licznych pożarach i modernizacjach scalono w jeden okazały pałac. Fasada budynku jest tak wykonana, iż imituje ona ciemną cegłę. Przez prawie wiek Pałac Szwarzenbergów był siedzibą Muzeum Wojska.

Przejdziemy również na Plac Toskański, który dawniej był własnością książąt Toskańskich. W fasadzie budynku, zobaczymy rzeźby, które nawiązują do tzw. siedmiu sztuk wyzwolonych. Od ulicy Loretańskiej, zobaczymy masywny posąg św. Michała. Przez długie lata, pałac ten należał do rodziny Habsburgów, a następnie przeszedł na własność czeskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Kolejnym przystankiem na trasie zwiedzania będzie  Plac Wacława. To główna arteria praska, która tętni życiem kulturowym, towarzyskim oraz handlowym przez całą dobę. Plac ten był miejscem ważnych wydarzeń historycznych i politycznych. To tam tłum demonstrował swoje niezadowolenie i rzadziej zadowolenie z istniejącej sytuacji politycznej oraz społecznej w dawnej Czechosłowacji.

Czas wolny na obiadokolację.

W godzinach wieczornych wyjazd w kierunku Krakowa.

Uwaga! Program wyjazdu jest programem ramowym, kolejność zwiedzania może ulec zmianie. 

Cena zawiera:
  • przejazd autokarem klasy LUX (wyjazd z Krakowa);
  • zakwaterowanie w hotelu ***;
  • śniadanie;
  • ubezpieczenie: NNW (20 000 euro), KL (5 000 euro), bagaż (200 euro);
  • opiekę pilota oraz lokalnych przewodników.
Cena nie zawiera:
  • biletów wstępu (Hradczany, Brama Prochowa, wieża Katedry św. Wita, fontanna Krizkova – pokaz światło i dźwięk) – ok. 800 CZK – 125zł;
  • obiadokolacji w hotelu pierwszego dnia (250 CZK – 40zł), obiadokolacji drugiego dnia (w czasie wolnym);
  • dopłat za wyjazdy z miast innych niż Kraków (lista poniżej). Wyjazdy z tych miast organizowane są przy grupie min. 12 osób).

 

Miejsce wyjazdu Miejsce zbiórki Dopłata
Gdańsk Parking Opera Bałtycka 200
Grudziądz Dworzec PKS 180
Czernikowo Stacja paliw Orlen 160
Płońsk Dworzec PKS 150
Nowy Dwór Mazowiecki Dworzec PKS 140
Warszawa Pałac Kultury, parking od ul. Marszałkowskiej 120
Radom Dworzec PKP, Parking przy zegarze 80
Kielce parking przed Dworcem PKP 40
Jędrzejów Dom Handlowy Piast 30
Szczecin Dworzec PKS 200
Gorzów Wielkopolski Dworzec PKS 180
Poznań Dworzec PKS 150
Rawicz Dworzec PKS 130
Wrocław Aquapark (Wzgórze Andersa), ul. Petrusewicza 100
Opole Stacja Orlen, ul. Wrocławska 135 80
Katowice Dworzec PKS, ul. P. Skargi 0
Rzeszów Dworzec PKS, ul. Jana Kasprowicza 60
Tarnów Tarnów, parking przy Dworcu PKP 40
Brzesko stacja Lotos przy rondzie 0
Kraków parking przy ul. Rydlówka 5, Rondo Matecznego 0

Opłata za bilety wstępu uiszczana u pilota wycieczki.

Każda osoba jest uprawniona do zabrania jednej sztuki bagażu o wadze do 30kg oraz jednej sztuki bagażu podręcznego.

Każda osoba jest zobowiązana do zabrania ważnego dowodu osobistego lub paszportu.

Idealne miasto na weekend – Praga 2017.

To właśnie do niej wpadaj na piwo, najlepsze, pite w klimatycznych miejscach, gdzie kufel zostanie Ci dowieziony przez prawdziwy pociąg. W Restauracji Vytopna jest to możliwe. Restauracja ta jest idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi, w którym można wrzucić coś na ząb obserwując pędzące po szynach pociągi z napojami. Szyny znajdują się obok każdego stolika w lokalu ale tylko na tych usytuowanych po jego lewej stronie. Jeśli wasze dziecko jest fanem kolejek, koniecznie zabierzcie go tam, oraz do Świata Kolejek Kralovstvi Zeleznic.