Kresy wschodnie – podróż z sentymentem. Białoruś 2018

Białoruś / Białoruś Wycieczki
Share

Białoruś to piękny i nieodkryty kraj tuż za Naszą wschodnią granicą. Malownicze krajobrazy oraz nieskazitelnie czysta przyroda zachęcają do jego odwiedzenia, a liczne zabytki zachowane w bardzo dobrym stanie, są dodatkową atrakcją, która przyciąga coraz więcej turystów do tej części Europy. Dodatkowym walorem jest przeszłość historyczna Grodna, Nowogródka czy też okolic jeziora Świteź, które silnie są związane ze znanymi Polakami, na przykład Adamem Mickiewiczem czy Elizą Orzeszkową. Na Naszej trasie zwiedzania będzie m.in. Grodno, Nowogródek, Mińsk, jezioro Świteź oraz Bereza Kartuska.

Zakwaterowanie:

Zakwaterowanie w hotelach o kategorii **/***.

Wyżywienie – HB (śniadania i obiadokolacje).

Program:

Dzień 1

1:00 Wyjazd z Krakowa

13:00 Przyjazd do Grodna, zwiedzanie z przewodnikiem:

* Cerkiew Świętych Borysa i Gleba – najstarsza cerkiew prawosławna w Grodnie. Jedyny zachowany zabytek achitektury staroruskiej sprzed najazdu mongolskiego na zachodniej Białorusi. Cerkiew została zbudowana na Kołoży przy ujściu Horodniczanki do Niemna przez księcia Wsiewołoda Dawidowicza. Jej patronowie Borys i Gleb byli równocześnie patronami jego dwóch synów. Jest to jedna z najstarszych zachowanych prawosławnych świątyń w Europie północnej. Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1138. Była wielokrotnie niszczona i odbudowywana.

* Stary Zamek – zamek królewski w Grodnie, miejsce sejmów walnych I Rzeczypospolitej oraz śmierci królów Polski: Kazimierza Jagiellończyka i Stefana Batorego, a także patrona Rzeczypospolitej św. Kazimierza. Po odzyskaniu przez Polskę Grodna w 1919 roku, stary zamek został przystosowany do pełnienia funkcji muzealnych.

* Nowy Zamek – nowy pałac królewski, wzniesiony w Grodnie w latach 1734-1751 za czasów panowania Augusta III jako letnia rezydencja królów Polski według projektu Carla Friedricha Pöppelmanna. W tym gmachu podczas ostatniego sejmu Rzeczypospolitej w 1793 roku został podpisany traktat rozbiorowy z Rosją i Prusami, a w roku 1795 król Stanisław August Poniatowski złożył podpis pod aktem abdykacji. Król mieszkał w nim do 1797 roku.

* Dom i pomnik Elizy Orzeszkowej – wzniesiony w latach 60. XVIII wieku przy ówczesnej ul. Rozkosz według projektu architekta J. Mesera dla pracowników grodzieńskich manufaktur Tyzenhauza. Utworzono w nim w 1967 niewielką izbę pamięci poświęconą Orzeszkowej. W 1976 w związku z poszerzaniem ulicy obiekt rozebrano i ustawiono w 1979 kilka metrów dalej.

18:00 Obiadokolacja i nocleg  w hotelu o standardzie co najmniej 3 ***

Dzień 2

8:00 Śniadanie w hotelu i wykwaterowanie.

11:00 Zwiedzanie

* Nowogródek i dom Adama Mickiewicza –  muzeum poświęcone twórczości Adama Mickiewicza, mieści się w odbudowanym dworze Mickiewiczów w Nowogródku. 11 września 1938 nastąpiło ostateczne otwarcie muzeum. W czasie II wojny światowej większość pamiątek przepadła, jednak zachował się model pomnika Mickiewicza dłuta Antoine’a Bourdelle’a odkupiony przez Komitet Mickiewiczowski od żony rzeźbiarza.

* meczet Tatarów polskich w Iwie – meczet ufundowany w 1884 r. przez właścicielkę miejscowych dóbr Elfrydę Zamoyską. Iwie i okolice to największe obecnie na Białorusi skupisko Tatarów, którzy mieszkają tu od XVI wieku. Meczet jest zbudowany na planie prostokąta, z czterospadowym dachem i smukłym ośmiobocznym minaretem. W pobliżu meczetu znajduje się cmentarz tatarski (mizar) z licznymi interesującymi, często wiekowymi nagrobkami.

 Następnie przejazd do miejscowości Holszany, gdzie zobaczymy  ruiny zamku Olszańskich i Sapiehów. Zamek holszański wybudowano w 1610 na zlecenie Pawła Stefana Sapiehy, wicekanclerza Wielkiego Księstwa Litewskiego. Zamek wznosił się na brzegu rzeki Olszanki. Był dwupiętrowy, w kształcie czworoboku z ośmiościennymi wieżami po bokach. Budynek posiadał system ocieplający, wodociągi i kanalizację. Pokoje gościnne oraz galerie zdobiły freski i bogata sztukateria, podłogi wyłożone były terakotą. Wokół zamku zbudowano 3 sztuczne jeziora, których dno wyłożono kafelkami. W rezydencji Sapiehy mieściła się okazała biblioteka i galeria obrazów.

18:00 Przyjazd do Mińska, zakwaterowanie w hotelu o standardzie co najmniej 2 **

Dzień 3

8:00 Śniadanie.

9:30 Zwiedzanie stolicy Białorusi z lokalnym przewodnikiem:

* Wyspa Łez – Położona na rzece Świsłocz. To miejsce dedykowane żołnierzom poległym w radzieckiej kampanii afgańskiej. Ku ich pamięci naprzeciwko Starego Miasta wzniesiono kaplicę, upamiętniającą zmarłych, a także obrazy przedstawiające matki, żony i siostry, rozpaczające po stracie ukochanych. Na Wyspie Łez znajduje się również figurka amorka, z którym wiąże się kilka ciekawych tradycji.

* Kościół św. Szymona i św. Heleny – Tzw. Czerwony Kościół to bastion polskości i katolickości w Mińsku. Jego fundatorem był Edward Woyniłłowicz, który chciał upamiętnić swoje zmarłe przedwcześnie dzieci – Helenkę i Szymona. Kościół skrywa się skromnie w ocienionym zakątku Placu Niepodległości, być może starając się w ten sposób uniknąć szalonych idei niektórych przedstawicieli władzy – zgodnie z jedną z nich, kościółek przez długie lata służył jako kino.

* Katedra Ducha Świętego – Jest to jeden z nielicznych zachowanych zabytków dawnego Mińska. Wybudowany w 1642 roku jako kościół katolicki przetrwał wszystkie burze dziejowe, doznając jedynie niewielkich zniszczeń. Być może jest to zasługa znajdującej się w jego wnętrzu cudownej ikony Matki Boskiej, która wedle legendy w 1500 roku objawiła się nad brzegiem rzeki Świsłocz. Obecnie katedra funkcjonuje jako cerkiew prawosławna.

* Plac Priwaksalnaja – Przyjezdnych przybywających do miasta wita monumentalny plac, będący przedsmakiem tego, jak wygląda cały Mińsk. Ze względu na swoje położenie nazywany jest on czasami placem trzech dworców, gdyż znajdują się przy nim Centralny Dworzec Autobusowy oraz dwa kolejowe – dalekobieżny i podmiejski. Dominantą placu są tzw. „Wieże Miejskie”, czyli ogromne bliźniacze stalinowskie wieże, tworzące wraz z zespołem sąsiednich budynków mieszkalnych reprezentacyjny wjazd do Mińska, zwany „Wrotami miasta”. Znajduje się tu również największy na Białorusi zegar – średnica jego tarczy wynosi ponad 3,5 metra. Zegar powstał w Niemczech, skąd przybył na Białoruś po drugiej wojnie światowej jako trofeum wojenne. Na drugiej wieży, w analogicznym miejscu umieszczono godło Białoruskiej SRR.

*  Ratusz – Pierwszy ratusz w Mińsku jest wzmiankowany w 1582 roku za panowania króla Stefana Batorego jednak jego wygląd nie jest znany. W 1744 roku budynek mińskiego ratusza został przebudowany w stylu barokowym i uzyskał formy typowe dla budynków ratuszowych powstałych na terenach wschodnich Rzeczypospolitej w XVIII wieku. Gmachy podobne do niego powstały także w Mohylewie i Witebsku. Ratusz był piętrowy i posiadał wieżę umieszczoną pośrodku fasady. Barokowy budynek został przebudowany przez Kramera w modnym ówcześnie stylu klasycystycznym w 1793 roku. Następnie przebudowano go w 1819 roku, a w poł. XIX wieku został zburzony na polecenie zaborców rosyjskich.

16:00 Czas wolny.

18:00 obiadokolacja i nocleg w hotelu o standardzie co najmniej 2**

Dzień 4

8:00 Śniadanie i wykwaterowanie z hotelu.

9:00 Wyjazd z Mińska

10:30  Zwiedzanie:

* Mir – zamek wpisany na listę UNESCO w 2000 roku. Budowę zamku w Mirze,  rozpoczął starosta brzeski i kowieński – Jerzy Illinicz, na przełomie XV i XVI wieku. Miało być to założenie typowo obronne – czworobok kamienno-ceglanych murów obwodowych z potężnymi basztami narożnymi i nieistniejący dziś jednopiętrowy budynek mieszkalny w południowo-zachodniej części dziedzińca. Na środku zachodniego muru – piąta potężna wieża, a zarazem brama skierowana ku drodze prowadzącej przez Nowogródek i Lidę do Wilna. Mury baszt miały do 3 m grubości i aż 13 m wysokości

12:30 Przejazd do Pałacu Radziwiłłów w Nieświeżu, położonego w dolinie rzeki Uszy. Budowla miała dawniej charakter typowo obronny. W środku zamku można podziwiać piękne komnaty, bogato zdobione oraz liczne eksponaty związane z dawnymi właścicielami pałacu. Cały zespół zamkowo-pałacowy jest otoczony pięknym, zabytkowym parkiem, utrzymanym w stylu staroangielskim.

16:00 Przejazd nad  Jezioro Świteź – jego woda jest tak czysta, że bez obaw możemy ją pić. Co więcej, poziom jeziora się nie zmienia, nie zasila go żadna rzeka, dlatego jego brzegi nie zarastają szuwarami, a całe dno pokryte jest bielutkim piaskiem, jeszcze bardziej podkreślającym przejrzystość wód. Do samego brzegu jeziora dochodzi za to stara, gęsta puszcza, a drzewa malowniczo zwieszają swe gałęzie nad wodą.

17:30 Przejazd do Berezy Kartuskiej, która była Miejscem Odosobnienia – polski obóz dla więźniów w Berezie Kartuskiej, istniejący w latach 1934–1939 przeznaczony nył głównie dla przeciwników politycznych sanacji, przetrzymywano tu m.in. komunistów, endeków, ludowców, a także nacjonalistów ukraińskich.

24:00 Powrót do Krakowa

 

Miejsca wyjazdu: Wyjazd głównego autokaru następuje z Krakowa. Przy grupie min. 12 osób organizujemy dojazdy antenowe między innymi z: Brzeska, Częstochowy, Gdańska, Gliwic, Jędrzejowa, Katowic, Kielc, Krakowa, Łodzi, Opola, Radomia, Rzeszowa, Tarnowa, Tych, Warszawy, Wrocławia.

Cena zawiera:
  • przejazd autokarem klasy LUX;
  • wyżywienie HB;
  • zakwaterowanie w hotelu o standardzie 2** i 3 ***;
  • ubezpieczenie: NNW (20 000 euro), KL (5 000 euro), bagaż (200 euro);
  • zestaw słuchawkowy Tour Guide;
  • opiekę pilota podczas wyjazdu oraz przewodników.
Cena nie zawiera:
  • Opłaty za wizę wjazdową oraz pośrednictwo wizowe – 100zł + 25 euro od osoby;
  • Biletów wstępu do odwiedzanych miejsc, ok. 40 BYN (około 70zł);
  • Napojów do obiadokolacji;
  • Dopłat za wyjazdy z poszczególnych miast (lista poniżej). Wyjazdy z tych miast organizowane są przy grupie min. 12 osób.
Miejsce wyjazdu Miejsce zbiórki Dopłata
Gdańsk Parking Opera Bałtycka 200
Grudziądz Dworzec PKS 180
Czernikowo Stacja paliw Orlen 160
Płońsk Dworzec PKS 150
Nowy Dwór Mazowiecki Dworzec PKS 140
Warszawa Pałac Kultury, parking od ul. Marszałkowskiej 120
Radom Dworzec PKP, Parking przy zegarze 80
Kielce parking przed Dworcem PKP 40
Jędrzejów Dom Handlowy Piast 30
Szczecin Dworzec PKS 200
Gorzów Wielkopolski Dworzec PKS 180
Poznań Dworzec PKS 150
Rawicz Dworzec PKS 130
Wrocław Aquapark (Wzgórze Andersa), ul. Petrusewicza 100
Opole Stacja Orlen, ul. Wrocławska 135 80
Katowice Dworzec PKS, ul. P. Skargi 60
Rzeszów Dworzec PKS, ul. Jana Kasprowicza 0
Tarnów Tarnów, parking przy Dworcu PKP 0
Brzesko stacja Lotos przy rondzie 0
Kraków parking przy ul. Rydlówka 5, Rondo Matecznego 0

WAŻNA INFORMACJA

Aby wjechać na Białoruś niezbędne jest posiadanie wizy wjazdowej. Koszt wizy to 25 euro. Koszt pośrednictwa biura w zorganizowaniu wizy grupowej to 100 zł od osoby. W celu uzyskania wizy niezbędne będzie przesłanie do Naszego biura dokumentów najpóźniej na 30 dni przed wyjazdem – wypełniony, wydrukowany i podpisany wniosek wizowy, paszport ważny minimum 3 miesiące od daty zakończenia wycieczki oraz fotografia paszportowa.

BAGAŻ

Każda osoba jest uprawniona do zabrania jednej sztuki bagażu o wadze do 30kg oraz jednej sztuki bagażu podręcznego.

WALUTA

Obowiązującą walutą na Białorusi jest rubel białoruski. Kurs wymiany: 1 BYN=1,75 PLN