Bałkańska Integracja – wyjazd do Bułgarii All Inclusive!

Bułgaria / Bułgaria Bułgaria Senior 55+ Wczasy Wycieczki
Share

Zagraniczna przygoda dla Aktywnych 50+ tylko z New Challenge! W gorącej i słonecznej Bułgarii, czekają na Ciebie wakacje pełne ekscytujących wrażeń. Poza wspaniałymi złotymi plażami i ciepłym morzem gdzie pogoda zawsze dopisuje, będziesz miał okazję spróbować wyśmienitej lokalnej kuchni. Znajdziesz tu wspaniałe warunki do wypoczynku, uprawiania sportu i rozrywek.

Złote Piaski:

Najpopularniejszy, bułgarski region turystyczny.  Słynie z szerokich, piaszczystych plaż uważanych za najpiękniejsze i najszersze w Europie. Jest to region z licznymi źródłami wód mineralnych, znajdującymi się w rozległych lasach piniowych rozciągających się wzdłuż wybrzeża.  Przytulne restauracyjki i tawerny znajdujące się tuż przy plaży, oferują znakomite, tradycyjne, bułgarskie dania. Bardzo bogata oferta licznych klubów i dyskotek sprawia, ze kurort ten cały czas tętni życiem.

 

Zakwaterowanie:

Hotel Zdravets**** znajduje się w centralnej części kurortu Złote Piaski. Miejsce to zapewnia ciszę i spokój, a zarazem pozwala bardzo szybko znaleźć się na pięknej plaży, położonej zaledwie 150 m od hotelu. Hotel spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Każdy z oferowanych pokoi jest duży oraz wygodny,  wyposażony w łóżko małżeńskie lub dwa oddzielne, TV, telefon, mini bar, łazienkę z prysznicem, ręczniki
i suszarkę oraz klimatyzację. Do dyspozycji gości jest kantor, sklepik, stół do billarda, internetowe gry, stół do ping-ponga, siłownia, 3 bary (w lobby, przy basenie, bar nocny), restauracja, duży zielony ogród, odkryty basen.

 

Wyżywienie:

Podczas całego pobytu w Hotelu Zdravets **** pełne wyżywienie w skład którego wchodzi: śniadanie, obiad, popołudniowe przekąski, kolacja. Świadczenie rozpoczyna się od kolacji w dniu przyjazdu (w zależności od godziny przyjazdu), natomiast kończy się śniadaniem w dniu wyjazdu. Wyżywienie bardzo urozmaicone, o wysokiej kaloryczności, przygotowywane na miejscu w hotelu z świeżych produktów dobrej jakości.  Napoje bezalkoholowe serwowane są do Śniadania, natomiast do obiadu i kolacji podawane są napoje bezalkoholowe, wino, piwo. Bar przy basenie serwuje: napoje bezalkoholowe w godzinach 10:00 – 12:00, napoje bezalkoholowe, lokalne alkohole, wino i piwo 14:00 – 18:00, napoje bezalkoholowe, lokalne alkohole, wino i piwo 20:00 – 22:00.

 

Program:

DZIEŃ 1

Wyjazd z Krakowa w godzinach porannych. Przejazd przez terytorium Słowacji, Węgier i Rumunii

DZIEŃ 2

Przejazd przez terytorium  Rumunii. Przerwa na  lunch we własnym zakresie w Cluj Napoca oraz zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Przyjazd do hotelu w Bułgarii, zakwaterowanie.

DZIEŃ 3 – 9

Korzystanie z atrakcji dostępnych w hotelu oraz miejscowości, wycieczki krajoznawcze, możliwość korzystania z dodatkowych wycieczek fakultatywnych. W cenie oferty:

Warna z Monastyrem Aładża

W drodze do Warny, która jest jednym z największych miast w Bułgarii zwiedzimy Monastyr Aładża. Średniowieczny klasztor, który został wybudowany w jaskini pośród malowniczego lasu Hanczuka, około 4 km w kierunku południowo-zachodnim od Złotych Piasków. To najsłynniejszy spośród eremickich świątyń skalnych. Wykuta w skale świątynia założona została prawdopodobnie już w V wieku n.e., obecny jej kształt i wyposażenie pochodzi z XIII wieku. Klasztor tworzą dwa poziomy, znajdują się na nich dwie cerkwie, kaplica, krypta, kuchnia, jadalnia, cele mnichów oraz obejście dla hodowlanego inwentarzu. Chrześcijańska nazwa klasztoru nie jest znana, według legend pierwotnym wezwaniem była Św. Trójca. Następnie pojedziemy do Warny, której bogata historia i panowanie kolejno wielkich antycznych cywilizacji, jak Rzym, Grecja, Bizancjum oraz średniowieczne imperium osmańskie sprawiły, że dzisiaj Warna jawi nam się nie tylko jako świetnie rozwinięte centrum bułgarskiej turystyki, ale również skarbnica wielu cennych zabytków. Podczas wizyty w tym niezwykłym mieście zobaczymy m.in. budynek Muzeum Archeologiczne, w którym znajdują się eksponaty datowane na VII tysiąclecie p.n.e, najmłodsze pochodzą z XIX wieku. Biblioteka muzeum, która powstała w 1907 roku, a jej zbiory liczą 24 tysiące woluminów. Wycieczka będzie trwała pół dnia.

Solanki i Błota Lecznicze w Pomorie

Na tej wycieczce w głównej mierze zadbamy o zdrowie i ciało. Udamy się do miejscowości Pomorie, które jest wiodącym ośrodkiem balneologicznych w kraju. Jezioro Pomorie to naturalna laguna o bardzo dużym zasoleniu. Zalecana długość kąpieli w solance to max. 20-30 minut. Solanka pomaga przede wszystkim w leczeniu przewlekłego zapalenia stawów, zapalenia ścięgien mięśni, przepukliny krążkowej kręgosłupa – dyskopatii, zwichnięcia stawów, lumbago i wielu innych. Natomiast dno jeziora pokryte jest czarnym błotem, które bogate jest w minerały. Walory lecznicze błota znane były już od czasów starożytnych. Najlepiej wejść do jeziora jak najgłębiej, ponieważ im dalej tym lepsze błoto. Należy pokryć całe ciało grubą warstwą błota i pozostawić je na skórze przez 20 – 30 minut.  Dobrze zabrać ze sobą gąbkę, gdyż błoto trudno usunąć gołymi rękami. Lecznicze błoto Pomorie jest czarne z typowym zapachem siarkowodoru, który pozostaje przez jakiś czas na skórze. Zwiedzimy również Muzeum Soli – jest to jedyne muzeum w Bułgarii i Europie Wschodniej specjalizujące się w produkcji soli poprzez parowanie słoneczne wody morskiej. Podczas wycieczki uczestnicy będą mieli zapewniony lunch.

Godziny posiłków:

Śniadanie 08:00 – 10:00

Obiad 12:00 – 14:00

Popołudniowe przekąski 15:00 – 16:00

Kolacja 18:00 – 20:00

DZIEŃ 10

Wykwaterowanie z hotelu. Ostatnie zakupy. Wyjazd w stronę Polski, przejazd przez terytorium Rumunii, Węgier i Słowacji. W czasie podróży postój na lunch we własnym zakresie.

DZIEŃ 11

Przyjazd do Krakowa w godzinach późno popołudniowych.

Cena zawiera:
 • Przejazd autokarem klasy LUX,
 • Zakwaterowanie (9 noclegów),
 • Wyżywienie All inclusive,
 • Możliwość korzystania z basenu,
 • Ubezpieczenie NNW – 20 000zł, KL – 5 000 euro, bagaż – 1 000 zł,
 • Wycieczkę do Warny i Monastyru Aładża,
 • Wycieczkę na Solanki i Błota lecznicze w Pomorie z lunchem,
 • Opiekę pilota podczas trwania całego wyjazdu,
 • Usługi lokalnych przewodników,
 • Zestaw słuchawkowy Tour Guide.

Dopłaty obligatoryjne:

 • Opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 10 zł/os
 • Opłata klimatyczna – 5,00 euro/os
 • Kolacja Integracyjna – 25,00 euro/os

Cena nie zawiera – opłaty opcjonalnie (dla chętnych)

 • Ubezpieczenia od kosztów rezygnacji – 96,00 zł/os
 • Dopłaty do pokoju 1-osobowego – 187 euro czyli 823 zł /os
 • Pakietu Podróżuj z opcją New ChallengeVip – przy dopłacie 80 zł /os „podusiokocyk” z logo firmy, napoje na pokładzie autokaru: kawa, herbata, woda niegazowana, Prince Polo 2*, deser (do wyboru sernik lub szarlotka),
 • Wycieczek fakultatywnych,
 • Dopłat do wyjazdów z poszczególnych miast (przy grupie min. 18 osób):
Miejsce wyjazdu Miejsce zbiórki Godzina wyjazdu Dopłata
Bielsko – Biała Dworzec PKS, dolna płyta 10.10 20 zł
Częstochowa stacja BP, Mc Donald’s kierunek Katowice 8.30 60 zł
Gliwice Stacja Shell, ul. Rybnicka 8.00 20 zł
Jabłonka Parking przy policji 12.30 0 zł
Jędrzejów Dom Handlowy Piast 10.00 30 zł
Katowice Dworzec PKS, ul. P. Skargi 9.00 40 zł
Kielce parking przed Dworcem PKP 9.00 40 zł
Kraków parking przy ul. Rydlówka 5, Rondo Matecznego 11.00 0 zł
Łódź Dworzec PKS, Łódź Kaliska, stanowiska autobusowe 6.30 100 zł
Opole Parking przed Dworcem PKP 6.40 80 zł
Radom Dworzec PKP, parking przy zegarze 7.15 80 zł
Rzeszów Dworzec PKS 8.30 50 zł
Tarnów Parking przed Dworcem PKS 10.00 30 zł
Tychy stacja ORLEN przy trasie E-75, ul. Beskidzka 9.25 20 zł
Wadowice Dworzec PKP 11.00 20 zł
Warszawa Pałac Kultury, parking od ul. Marszałkowskiej 6.00 100 zł
Wrocław Tymczasowy dworzec POLBUS – PKS 5.10 80 zł
Zabornia Parking przy motelu Zabornia 12.10 0 zł
Językiem urzędowym jest język bułgarski, pisany cyrylicą. Na wybrzeżu Morza Czarnego oraz w większych ośrodkach narciarskich bardzo dużo osób mówi po angielsku. Porozumiemy się również w języku niemieckim. Język rosyjski pomimo tego, że większość Bułgarów go zna, używany jest niechętnie. Jeżeli chodzi o pozostałe miasta, nawet Sofia, języki obce są mniej znane, a na wsi praktycznie w ogóle.
Walutą jest lew bułgarski (BGL); 1 lew = ok. 2,18 zł.
W Bułgarii jest czas polski plus 1 godzina.
Napięcie w sieci wynosi 220 V.
Przykładowy bułgarski obiad w restauracji: sałatka szopska, popularna zupa czorba, kebapcze (wołowe mielone kotleciki), pieczona lub marynowana papryka i masliny (oliwki) wydamy ok. 25 zł. Grzechem byłoby nie spróbować bułgarskich win (butelka 0,75 l markowego wina kosztuje ok. 15 zł).
Skinięcie głową, w Polsce potakujące, w Bułgarii oznacza „nie”.
Specjalność Bułgarii to: haftowane tkaniny i ubrania, koronki, kilimy, ikony i rzeźby (uczciwa cena ok. 100 lewa), wino oraz miejscowa brandy (rakija), miody i przetwory z fig. Warto zakupić płytę z tutejszą czałgą (rodzaj folkowej muzyki tanecznej).
 Obywatele krajów Unii Europejskiej nie potrzebują wizy, by wjechać na terytorium Bułgarii. Nie może jednak być to pobyt dłuższy nić 90 dni. Wystarczy tylko dowód tożsamości lub ważny paszport. Turyści z USA, Kanady, Australii oraz Izraela nie potrzebują wizy, jeżeli pobyt nie przekroczy 30 dni. Przedstawicie innych narodowości muszą wykupić wizę, którą można uzyskać w ambasadach i konsulatach bułgarskich w kraju pochodzenia. Wniosek wizowy rozpatrywany jest około 10 dni roboczych. Dzieci podróżujące do Bułgarii muszą mieć własny paszport albo zdjęcie wbite w paszporcie rodziców.
Ambasada RP w Sofii, 1000 Sofia, ul. Chan Krum 46, tel. +369 (0)2 98 72 610,660,670. www.sofia.polemb.net