3 Stolice – Budapeszt, Wiedeń, Bratysława

Węgry, Austria, Słowacja / Austria Słowacja Węgry Wycieczki
Share

Zanurz się w atmosferze kosmopolitycznego Wiednia, rozsmakuj w zaskakująco pięknym Budapeszcie, spędź cudowne popołudnie w Bratysławie. Z nami bez zbędnego pośpiechu zwiedzisz trzy zabytkowe stolice, malowniczo położone na brzegach Dunaju.

Zakwaterowanie:

Hotele o kategorii **/***, pokoje 2, 3 – osobowe.

Wyżywienie: HB (śniadania i obiadokolacje).

Program:

Bratysława – jej historia zaczyna się w epoce kamiennej, z której pochodzą pozostałości pierwszych osad w okolicy. W II w. p.n.e. na wzgórzu nad Dunajem Celtowie założyli gród. Współczesna Bratysława posiada dwa oblicza: starodawne, z wspaniałą architekturą wiedeńskiego baroku oraz współczesne z zabudową typową dla wielkich miast Europy Środkowej.

Wiedeń – może pochwalić się niezliczonymi osobliwościami, charakterystycznymi tylko dla tego miasta. Znane z secesyjnych kamieniczek, pałaców, muzeów, kawiarni. Słynne z muzyki, Hiszpańskiej Szkoły Jazdy i porcelany z Augarten. W tej austriackiej stolicy możemy spędzić czas w zupełnie niesamowity sposób oraz skosztować smakołyków o wielowiekowej tradycji. Można poznawać historyczne tajemnice oraz snuć się śladami licznych znanych obywateli tego miasta. Wybór jest olbrzymi.

Budapeszt – być może najbardziej urokliwy ze wszystkich wielkich miast nad Dunajem. Niepowtarzalności tego najczęściej przez Polaków odwiedzanego miasta tkwi w uderzającym na pierwszy rzut oka kontraście: stulenie wille, współczesne pałacyki w ogrodach i szare blokowiska, nowoczesne centra handlowe i niewielkie sklepiki, luksusowe pasaże i stuletnie podwórka, zatłoczone ulice i rozległe kąpieliska a wrażenie niepowtarzalności potęgują niezrozumiałe napisy na ulicach oraz taki sam obco brzmiący język.

Dzień 1

Wyjazd z Krakowa/Katowic o godz. 06.00. Przejazd do stolicy Słowacji.

Po drodze czas na obiad (we własnym zakresie).

ok. 13:00 – spotkanie z przewodnikiem, zwiedzanie: Zamek Bratysławski malowniczo położony na szczycie wzgórza będący wizytówką Słowacji, Katedra św. Marcina przez blisko 300 lat była miejscem koronacji monarchów węgierskich. Monumentalna budowla, która uznawana jest przez Słowaków za Narodowy Zabytek Kultury. Ponadto zobaczymy Słowacki Teatr Narodowy, historyczny budynek, znajdujący się na skraju miasta, następnie w centrum Bratysławy barokowo-klasyczny Pałac Prymasowski, w XVI w. urzędowali w nim węgierscy prymasi, a w 1805 Napoleon podpisał traktat „pokój w Preszburgu”, następnie zobaczymy ukończony w stylu gotyckim w XV w. Stary Ratusz oraz jedyną zachowaną bramę miejską zwaną Bramą Michalską, a także secesyjny jednonawowy Błękitny Kościół. Na koniec warto wybrać się na Most Słowackiego Powstania Narodowego, który jest pierwszym asymetrycznym mostem linowym na Słowacji, z charakterystycznym obiektem w kształcie latającego talerza umieszczonym na jego zwieńczeniu.

Przyjazd do hotelu. Obiadokolacja.

Nocleg w Bratysławie, pokoje 2 i 3 osobowe.

Dzień 2

7.00 – Śniadanie,

9.30 – przyjazd do Wiednia, spotkanie z przewodnikiem, zwiedzanie: najpierw skierujemy się do Zespołu Pałacowo- Parkowego Schönbrunn, który jest jednym z najpiękniejszych budynków w stylu barokowym w Europie.   Następnie czeka nas spacer Wiedeńską Starówką: Plac Bohaterów, gdzie 15 marca 1938 roku tłumy owacyjnie witały Hitlera. Następnie zajrzymy do gotyckiej Katedry św. Szczepana, w jej podziemiach znajdują się groby książąt z austriackiej linii Habsburgów i ważnych osobistości Austrii. Przyjrzymy się Operze Wiedeńskiej powstałej w latach 1861 – 1869, przejdziemy Kartnerstrasse, miniemy Pomnik Mozarta i skierujemy się do placu Marii Teresy.

ok. – 18.00 – obiadokolacja.

20.00 Przejazd na Prater, czyli do wiedeńskiego  lunaparku, w którym znajduje się około 280 atrakcji, w tym największy i najbardziej znany diabelski młyn (Wiener Riesenrad) projektu Waltera Basseta, o wysokości ok. 65 m oraz kolejka parkowa Liliputbahn.

23.00 powrót do hotelu.

Nocleg w Wiedniu, pokoje 2 i  3 osobowe.

Dzień 3

08.00 Śniadanie

Po śniadaniu przejazd do Belwederu, w którym znajduje się największa na świecie kolekcja dzieł Klimta, francuskich impresjonistów oraz najważniejsze płótna wiedeńskiego biedermeier.

Obowiązkowym punktem wszystkich wycieczek do Wiednia jest wzgórze Kahlenberg, skąd rozciąga się przepiękna panorama na to jakże pasjonujące miasto. Warto zaznaczyć, że z tego właśnie miejsca w 1683 roku Król Polski Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą o Wiedeń z Turkami, odwiedzimy również kościół św. Józefa, gdzie znajduje się kaplica z pamiątkami z Odsieczy Wiedeńskiej.

Przejazd do centrum. Czas wolny na zakup pamiątek oraz wstąpienie do Demel, czyli najbardziej znanej cukierni na tradycyjną struclę w sosie waniliowym, przepyszny wiedeński sernik lub kawałek słynnego tortu. Na koniec przejedziemy Ringiem Wiedeńskim.

15.30 Przejazd do Budapesztu.

18.00 Przyjazd do hotelu, obiadokolacja.

20.00 Spacer słynnym deptakiem Vaci oraz znajdującą się w pobliżu naddunajską promenadą.

Powrót do hotelu.

Nocleg w Budapeszcie,pokoje 2 i 3 osobowe.

Dzień 4

08.00  Śniadanie.

Po śniadaniu zwiedzanie Budapesztu. Zaczniemy od Parlamentu, to jeden z symboli stolicy Węgier i całego kraju, położony nad Dunajem, w dzielnicy Peszt, jest jednym z największych gmachów parlamentów narodowych na świecie, następnie skierujemy się do bazyliki św. Stefana, która jest największym kościołem stolicy Węgier, a następnie przejdziemy na plac Bohaterów.

Przejazd na Wzgórze Zamkowe – zwiedzanie: Zamek Budański, kompleks królewski wzniesiony w 1247 r., podobnie jak całe Wzgórze Zamkowe, znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.  Następnie zobaczymy pomnik Eugeniusza Sabaudzkiego – dowódcy armii austriackiej, jednego z najwybitniejszych wodzów w dziejach świata, a także fontannę króla Macieja – która ukazuje króla Macieja Korwina na polowaniu, w otoczeniu ogarów, martwego jelenia i sokolnika Galeotto Marzio, pomnik Andrasa Hadika, komendanta na zamku Budzińskim oraz dowódcy korpusu armii austriackiej, następnie obejrzymy usytuowany w samym środku wzgórza kościół koronacyjny z XIII w., przejdziemy do baszty rybackiej, czyli neogotyckiego tarasu widokowego, z którego rozciąga się wspaniała panorama na Dunaj.

O 14.00 czeka na nas rejs statkiem po Dunaju, podczas którego usłyszymy wspaniałe historie o urokliwych zabytkach wzdłuż rzeki.

15.30 Przejazd do Szentendre. To urocze miasteczko, którego nazwa oznacza „Św. Andrzej”, słynie z dobrze zachowanych domów i kościołów z XVIII – spacer po zabytkowej części miasteczka; wizyta w Muzeum Marcepanu, czas wolny na kawę i słodką przekąskę.

Wieczorem biesiada węgierska w jednej z restauracji.  Na stole pojawi się m.in.: pikantny gulasz z dodatkiem ostrej papryki i śmietany, klasyczne lecsó, kenyérlángos, czyli płaski chleb, serwowany z czosnkiem, serem, masłem lub paprykową kiełbasą, zupa rybna zwana – halászlé oraz słynne debreczyńskie wołowo – wieprzowe kiełbaski, serwowane na ciepło z dodatkiem musztardy i chleba. Wszystko to przy lampce dobrego węgierskiego wina oraz przy akompaniamencie tradycyjnej węgierskiej muzyki. Za Biesiadę Węgierską obowiązkowa dopłata w wysokości 20 euro od osoby.

23.00 Przejazd do hotelu. Wyjazd na Górę Gellerta – wieczorna panorama miasta.

Nocleg w Budapeszcie, pokoje 2 i 3 osobowe.

Dzień 5

7.00 – Śniadanie

9.00 – Zwiedzanie Wyspy Małgorzaty z dużymi terenami zielonymi, ogrodami kwiatowymi, starymi drzewami i mnóstwem rozrywki (objazd wyspy kolejką turystyczną), stamtąd udamy się na Zamek Vajdahunyadi, którego nazwa została zaczerpnięta od najbardziej charakterystycznej kopii zamku z Vajdahunyad w Siedmiogrodzie, obecnie na terenie Rumunii.

15.00 Czas wolny na obiad (we własnym zakresie) oraz zakup pamiątek.

17.00 Przejazd na Kąpieliska Termalne Széchenyi – jest to jedna z największych atrakcji miasta. Pierwsza łaźnia w Peszcie, wybudowana w latach 1908-1913. Piękna secesyjna architektura obiektu tworzy niepowtarzalną atmosferę. Sam hol został wykonany w stylu barokowym, natomiast ściany zdobią cudowne mozaiki przedstawiające pory roku. W łaźniach dostępnych jest 8 basenów wewnątrz oraz 2 na wolnym powietrzu oraz sauna parowa.

22.00 Wyjazd w kierunku Polski.

Dzień 6

Przyjazd do Krakowa około godz. 06.00 rano.

Program wyjazdu jest programem ramowym, kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Miejsca wyjazdu: Wyjazd głównego autokaru następuje z Krakowa. Przy grupie min. 12 osób organizujemy dojazdy antenowe między innymi z: Brzeska, Częstochowy, Gdańska, Gliwic, Jędrzejowa, Katowic, Kielc, Krakowa, Łodzi, Opola, Radomia, Rzeszowa, Tarnowa, Tych, Warszawy, Wrocławia.

Cena zawiera:
 • Realizację programu przedstawionego w ofercie;
 • Transport autokarem klasy Lux przy grupie min. 30 osób lub przy mniejszych grupach busem 20-to lub 30-osobowym;
 • Opiekę doświadczonego pilota;
 • Lokalnych przewodników;
 • Zakwaterowanie: 4 noclegi w hotelach o kategorii **/***  – pokoje 2 i 3 osobowe;
 • Wyżywienie: 4 śniadania (szwedzki stół) i 3 obiadokolacje (przystawka lub zupa, danie główne, woda);
 • Ubezpieczenie: NNW (20 000 euro), KL (5 000 euro), bagaż (200 euro);
 • Zestaw tourguide;
 • Opłaty drogowe, parkingowe, wjazdowe;
 • Koszty rezerwacji grupowych.
Cena nie zawiera:
 • Czwartej obiadokolacji – Uroczystej Biesiady Węgierskiej – dopłata obowiązkowa 20 euro od osoby;
 • Napojów do obiadokolacji (poza wodą);
 • Dopłaty do pokoju jednoosobowego (20 euro w każdym z hoteli);
 • Biletów wstępów do zwiedzanych obiektów – około 90 euro (płatne obowiązkowo bezpośrednio u pilota wycieczki);
 • Opłaty klimatycznej (ok. 1,5 euro/dzień – płatne bezpośrednio u pilota wycieczki);
 • Opłat za wyjazdy z niektórych miast Polski (lista poniżej). Wyjazdy z tych miast odbywają się przy grupie min. 12 osób.
Miejsce wyjazdu Miejsce zbiórki Dopłata
Gdańsk Parking Opera Bałtycka 200
Grudziądz Dworzec PKS 180
Czernikowo Stacja paliw Orlen 160
Płońsk Dworzec PKS 150
Nowy Dwór Mazowiecki Dworzec PKS 140
Warszawa Pałac Kultury, parking od ul. Marszałkowskiej 120
Radom Dworzec PKP, Parking przy zegarze 80
Kielce parking przed Dworcem PKP 40
Jędrzejów Dom Handlowy Piast 30
Szczecin Dworzec PKS 200
Gorzów Wielkopolski Dworzec PKS 180
Poznań Dworzec PKS 150
Rawicz Dworzec PKS 130
Wrocław Aquapark (Wzgórze Andersa), ul. Petrusewicza 100
Opole Stacja Orlen, ul. Wrocławska 135 80
Katowice Dworzec PKS, ul. P. Skargi 0
Rzeszów Dworzec PKS, ul. Jana Kasprowicza 60
Tarnów Tarnów, parking przy Dworcu PKP 40
Brzesko stacja Lotos przy rondzie 0
Kraków parking przy ul. Rydlówka 5, Rondo Matecznego 0

 

 • Opłata za bilety wstępu oraz taksę klimatyczną płatna jest bezpośrednio u pilota wycieczki. Taksa klimatyczna płatna jest obowiązkowo.
 • Każda osoba jest uprawniona do zabrania jednego bagażu o wadze do 30kg, oraz bagażu podręcznego.
 • Każda osoba jest zobowiązana do zabrania ważnego dowodu osobistego lub paszportu (dotyczy także dzieci, w tym niemowląt)
 • Obowiązująca waluta: Austria, Słowacja – euro, Węgry – forint (kurs wymiany: 100 HUF=1,36 PLN).