Chorwacja północna w pigułce

Chorwacja / Chorwacja Wycieczki
Share

Dolce vita na Istrii! W czerwcu w Rovinju organizowany jest Dolcevita Festival. Warto wtedy przejechać się włoską wespą, zatańczyć swinga i ubrać się jak Audrey Hepburn z filmu „Rzymskie wakacje”. Zabawa w rytmach rock&rolla, przedstawienia burleski, fascynacja latami 50 i 60 XX w. trwać będzie przez 2 dni do późnych godzin nocnych. Nie może Cię tam zabraknąć!

Zakwaterowanie:

Hotel o standardzie dwu-, lub trzygwiazdkowym.

Wyżywienie: HB (śniadania i obiadokolacje).

Program:

Dzień 1

Wyjazd z Krakowa ok. godz. 18:00 (z pozostałych miast zgodnie z rozkładem jazdy); przejazd przez Czechy, Austrię i Słowenię.

Dzień 2

Przyjazd do Chorwacji w godzinach porannych, zwiedzanie Parku Narodowego Jezior Plitwickich. Zobaczymy 16 tarasowo położonych jezior o szmaragdowo-turkusowym kolorze, połączonych ze sobą 92 wodospadami oraz niezliczonymi górskimi potokami. Następnie przejedziemy się kolejką turystyczną, a także popłyniemy w rejs statkiem po Jeziorze Kozjak. Po południu nastąpi przejazd do miejscowości Rabac, zakwaterowanie w hotelu i czas wolny na plażowanie lub zapoznanie się z okolicą. Wieczorem obiadokolacja i nocleg.

Dzień 3

Po śniadaniu udamy się na rejs statkiem z miejscowości Fazana na wyspy Brijuni. Brijuni to 14 wysp i wysepek oddalonych o około 7 kilometrów od miasta Pula, które położone są wzdłuż zachodniego brzegu Istrii. To wyjątkowe i bardzo szczęśliwe wyspy, które były ulubionym miejscem komunistycznego przywódcy Jugosławii – Jospia Broz Tity. Łagodny klimat panujący na wyspach przyciągał od lat wielkie sławy tego świata, m. in. gościli na nich: Fidel Castro, Królowa Elżbieta II, Richard Burton czy Sophia Loren. Przed I wojną światową wyspy te były także miejscem wypoczynku dla elity europejskiej. Na wyspach bywali: Tomasz Mann, cesarz Wilhelm czy Arcyksiążę Franciszek Ferdynand. Ze względu na swoją wyjątkowość oraz walory przyrodnicze Wyspy Brijuni są objęte ochroną parku narodowego, który został utworzony w 1999 roku. Na obszarze parku znajdują się nie tylko przykłady śródziemnomorskiej fauny i flory, ale i pozostałości po dawnych mieszkańcach. Podczas panowania Tity wyspy były niedostępne dla turystów, jednak dziś można zwiedzać letnią rezydencję prezydenta – Białą Willę, gdzie podczas zimnej wojny gościli najwięksi przywódcy ówczesnego świata. Archipelag stanowi unikalny w Europie park narodowy z bogactwem niemal 700 gatunków występujących tutaj roślin. Zobaczymy także Park Safari nad zatoką Verige, gdzie spotkamy słonie, żyrafy, zebry i lamparty. Większość zwierząt to podarunki (a raczej ich potomkowie) od goszczących na wyspach przywódców. Zwiedzimy również mały gotycki Kościół Św. Germana z XV wieku, ze stałą ekspozycją kopii fresków i istryjskich zabytków zapisanych głagolicą, a także Muzeum Archeologiczne, które znajduje się w weneckiej twierdzy z XVI wieku. Po powrocie do hotelu obiadokolacja i nocleg.

Dzień 4

Po śniadaniu pojedziemy do miasta na siedmiu wzgórzach – Puli, z najlepiej zachowanym na świecie amfiteatrem rzymskim z I w. cesarza Wespazjana; łukiem Sergiusza z I w., forum, katedrą Wniebowzięcia NMP oraz świątynią Romy i Augusta. Na szczególną uwagę zasługuje przede wszystkim amfiteatr, gdzie organizwano walki gladiatorów, także z dzikimi zwierzętami. Budowla ta jest szóstym pod względem wielkości zachowanym rzymskim amfiteatrem, widownia mogła pomieścić aż 20 tysięcy widzów. Wewnątrz zbudowano arenę, ławki, pomieszczenia dla gladiatorów oraz klatki dla zwierząt. Latem w amfiteatrze odbywają się przedstawienia operowe, koncerty oraz wiele innych wydarzeń kulturalnych. Zobaczymy również cmentarz marynarski, znajdujący się w dzielnicy Stoja. Jest to piękna nekropolia z czasów austro-węgierskich, położona wśród drzew. Do tej pory pochowano tu około 150 tys. osób: admirałów, żołnierzy, ofiary katastrof morskich.

Następnie udamy się do Rovinj – jednego z najciekawszych miasteczek turystycznych zachdniej Istrii. Znajdziemy w nim doskonale zachowane Stare Miasto z ciekawymi zabytkami. Na północny zachód od miasta w ląd wcina się najdłuższa z zatok – Kanał Limski, przypominający nieco skandynawski fiord. Starówkę, tzw. Stary Rovinj zbudowano na wyspie oddzielonej od lądu wąską cieśniną. Do miasta prowadziło 7 bram, z których do współczesności dotrwały trzy: Brama św. Benedykta, Portica i Brama św. Krzyża. Na wzgórzu nad starówką króluje olbrzymi kościół św. Eufemii. Prowadzi do niego uliczka Grisia, przy której wystawiają swoje prace malarze. Do kościoła przylega czworoboczna wieża o rekordowej wysokości 60m. Jej projektant – Aleksander Monpole – wzorował się na słynnej kampanili przy bazylice św. Marka w Wenecji. W Rovinj będzie możliwość zjedzenia tradycyjnego chorwackiego obiadu w Restaurant „Orca” (koszt 40 euro/osoba), który zawiera:

  • Prust istrijski (Istarski domaći pršut) – tradycyjna słynna szynka wędzona,
  • ser owczy (Ovčji sir) – tradycyjny ser chorwacki produkowany na wyspie Pag,
  • Istrijski Jot (Istarska maneštra ili jota) – bardzo popularne danie na Istrii , ale również w innych regionach Chorwacji w formie zupy. Główne składniki to kapusta, fasola , ziemniaki , boczek , wędzone żeberka , główną przyprawą jest czosnek . 
  • miks Kiełbasek oraz schab (Miješane kobasice i ombolo) – tradycyjne kiełbaski chorwackie oraz schabu
  • miks ciast domowych (Razne domaće torte) – tradycyjne ciasto chorwackie
  • wino (Vino otvoreno (malvazija i teran)) – najsłynniejsze, a zarazem najlepsze czerwone wino chorwackie 

Następnie przejedziemy do jednego z największych ośrodków turystycznych – miasta Poreĉ. Udamy się na spacer po starym mieście, gdzie zwiedzimy bazylikę Eufrazjana, którą wzniesiono w VI wieku n.e. na miejscu kościoła z V wieku i wcześniejszej, mniejszej bazyliki z IV stulecia. W północnej nawie wciąż są widoczne mozaiki pierwotnych budowli. Bazylika stanowi jeden z najlepiej zachowanych przykładów sztuki bizantyjskiej w Chorwacji. We wnętrzu, oprócz wczesnobizantyjskich mozaik przedstawiających sceny biblijne, znajdują się także dekoracje z XVI wieku. Cyborium nad głównym ołtarzem pochodzi natomiast z końca XIII wieku. W 1997 roku Bazylika została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.  Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 5

Śniadanie, następnie wykwaterowanie z hotelu i wyjazd w drogę powrotną. Przyjazd do Krakowa w późnych godzinach wieczornych.

 

Program wyjazdu jest programem ramowym, kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

 

Miejsce wyjazdu: Wyjazd głównego autokaru następuje z Krakowa. Przy grupie min. 12 osób organizujemy dojazdy antenowe między innymi z: Brzeska, Częstochowy, Gdańska, Gliwic, Jędrzejowa, Katowic, Kielc, Krakowa, Łodzi, Opola, Radomia, Rzeszowa, Tarnowa, Tych, Warszawy, Wrocławia.

Cena zawiera:
  • Transport luksusowym autokarem klasy LUX;
  • Zakwaterowanie i wyżywienie w hotelu o standardzie ** lub *** (3 noclegi, 3 śniadania, 3 obiadokolacje);
  • Opiekę licencjonowanego pilota podczas wyjazdu oraz lokalnych przewodników;
  • Zestaw słuchawkowy Tour Guide;
  • Opłaty drogowe oraz parkingowe;
  • Opłaty Klimatyczne;
  • Ubezpieczenie: NNW (20 000 euro), KL (5 000 euro), bagaż (200 euro);
Cena nie zawiera:
  • Taksy klimatycznej (5 euro/os.);
  • Biletów wstępu do zwiedzanych obiektów oraz rejsów statkiem (około 50 euro);
  • Obiadu w Rovinj (40 euro).
  • dopłat za wyjazdy z następujących miast (przy grupie min. 12 osób):
Miejsce wyjazdu Miejsce zbiórki Dopłata
Gdańsk Parking Opera Bałtycka 200
Grudziądz Dworzec PKS 180
Czernikowo Stacja paliw Orlen 160
Płońsk Dworzec PKS 150
Nowy Dwór Mazowiecki Dworzec PKS 140
Warszawa Pałac Kultury, parking od ul. Marszałkowskiej 120
Radom Dworzec PKP, Parking przy zegarze 80
Kielce parking przed Dworcem PKP 40
Jędrzejów Dom Handlowy Piast 30
Szczecin Dworzec PKS 200
Gorzów Wielkopolski Dworzec PKS 180
Poznań Dworzec PKS 150
Rawicz Dworzec PKS 130
Wrocław Aquapark (Wzgórze Andersa), ul. Petrusewicza 100
Opole Stacja Orlen, ul. Wrocławska 135 80
Katowice Dworzec PKS, ul. P. Skargi 0
Rzeszów Dworzec PKS, ul. Jana Kasprowicza 60
Tarnów Tarnów, parking przy Dworcu PKP 40
Brzesko stacja Lotos przy rondzie 0
Kraków parking przy ul. Rydlówka 5, Rondo Matecznego 0
  • Opłata za bilety wstępu oraz taksę klimatyczną płatna jest bezpośrednio u pilota wycieczki. Taksa klimatyczna płatna jest obowiązkowo.
  • Każda osoba jest uprawniona do zabrania jednego bagażu o wadze do 30 kg, oraz bagażu podręcznego.
  • Obowiązujący dokument tożsamości: dowód osobisty lub paszport (dotyczy także dzieci, w tym niemowląt).
  • Obowiązująca waluta: kuna, kurs: 1HRK = 0,56 PLN (w wielu miejscach można płacić w euro).

Przebywając na Istrii warto zahaczyć o Istryjskie Dni Trufli, które odbywają się każdej jesieni w wielu miejscowościach. Jest to niepowtarzalna okazja do zakupu i spróbowania truflowych smakołyków. W festiwalu trufli biorą udział takie miasta jak: Buzet, Livade, Motovun, Buje, Momjan. W miasteczkach tych odbywają się przeróżne wydarzenia kulturalne: festiwale, wystawy, pokazy przyrządzania trufli wraz z degustacją. Podczas tego grzybowego święta będzie można także zakupić wiele produktów z dodatkiem trufli, np. oliwę truflową, sery owcze i kozie z dodatkiem trufli, świeże grzyby. Warto skosztować bardzo smacznych dań z dodatkiem trufli, m.in. fritady czy klusek gnocchi. Podróżuj z Nami i kosztuj smaki Istrii. 🙂