W krainie wina, słońca i słoneczników, czyli Tokaj na weekend

Węgry / Węgry Wycieczki
Share

Północna część Węgier to malownicze wzniesienia z licznymi szlakami turystycznymi, które zachęcają do zwiedzania tego malowniczego terenu, kraju „Naszych Bratanków”. Dodatkowym magnesem przyciągającym na te tereny Węgier są malownicze jaskinie, czyste jeziora a przede wszystkim znane na całym świecie wina z regionu Tokaj. Tokaj-Hegyalja to region winiarski który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2002 r. Fenomen wspaniałych win z tego obszaru, związany jest ze znajdującą się tam górą Tokaj, na stokach której panuje specyficzny klimat, dzięki czemu szlachetne szczepy winorośli wydają obfite plony winogron z charakterystycznym dla nich aromatem i smakiem. Każdy turysta przybywający w region Tokaj-Hegyalja, koniecznie musi spróbować złotego napoju, który jest tu produkowany, zwanego Tokaji Aszú – czyli ‘króla win, wina królów”. Węgry północne to również ojczyzna termalnych kąpielisk. Warto odwiedzić kąpielisko jaskiniowe w Miszkolcu, gdzie jest stała temperatura wody na poziomie 30 ºC.

Zakwaterowanie:

Zakwaterowanie w hotelu w bezpośrednim sąsiedztwie winnicy, wyżywienie HB

Program:

Dzień 1

6:00 Wyjazd z Krakowa

12:00 Przyjazd do Tokaju, zwiedzanie miasta:

 • Śródmieście – Plac Kossutha, czyli centrum miasta z okazałą fontanną Bachusa. Wokół tego placu znajdują się pochodzące z XIX w. zabytkowe domy greckich kupców.
 • Piwnice – najstarsze mają ok. 600 lat, składają się z labiryntu podziemnych korytarzy o długości prawie 2 km i sięgają w głąb wzniesienia góry Tokaj, gdzie panują specyficzne warunki do przechowywania i leżakowania różnych gatunków win. System piwnic ciągnący się pod dzisiejszym centrum miasta liczy sobie kilkaset lat, w niektórych piwnicach przechowywano wina już w XV – XVI wieku. Warto pamiętać, że Piwnice Rakoczego nazywane są  „Świątynią Win Tokajskich”, a panująca w nich temperatura jest stała przez cały rok.
 • Muzeum Tokajskie znajduje się niedaleko placu Kossutha w dawnym domu greckich handlarzy wina. Znajdują się tam spisane, liczne wypowiedzi znanych osób na temat Tokaju, bogata kolekcja narzędzi winiarskich oraz archiwa miejskie związane z rozwojem miasta oraz enoturystyki w regionie Tokaj-Hegyalja.

17:00 Obiadokolacja

18:30 Zakwaterowanie w malowniczo położonym pensjonacie w bezpośrednim sąsiedztwie winnicy, czas wolny

Dzień 2

8:00 Śniadanie

9:00 Przejazd do miasta Miszkolc na baseny termalne w jaskiniach.

 • Jest to kąpielisko w północnej części Węgier, wyróżniające się obecnością naturalnych jaskiń, które zwiedzimy pływając w termalnej wodzie o leczniczych właściwościach. Cały kompleks basenów składa się z ponad 700 metrów podziemnych korytarzy, a także z 7 dużych basenów zewnętrznych wypełnionych gorącą wodą o temperaturze od 28 do 35 stopni C. W jaskiniach znajdują się liczne bicze wodne umożliwiające lecznicze i relaksujące masaże, a także prądy wodne oraz wiele innych atrakcji.

13:00 Zwiedzanie miasta Miszkolc:

 • Zamek Diósgyőr, który znajduje się u stóp Gór Bukowych, w przepięknym otoczeniu rozległych kompleksów leśnych. Jest on uważany za jeden z najważniejszych zabytków na Węgrzech. Został wzniesiony w stylu gotyckim, a w XVI wieku dawany był kolejnym królewnom jako posag, dlatego też nazwany jest „Zamkiem królowych”. Obecnie na dziedzińcu organizowane są liczne eventy, kulturalne programy, przedstawienia teatralne oraz koncerty, a w lochach i bastionach na turystów czekają ciekawe wystawy.
 • Drewniany kościół z XVII wieku, który został zbudowany na podstawie projektu pochodzącego z Siedmiogrodu. Został on ufundowany przez wiernych przy wsparciu bogatego rodu Bató. Kościół składa się z części właściwej oraz wysokiej wieży z galerią. Dodatkowo całość uzupełnia stroma,  wykonana z kawałków konstrukcja dachu, która całością nawiązuje do stylu węgierskiej secesji. Przy wejściu na cmentarz obok kościoła wzniesiono bramę charakterystyczną dla architektury Siedmiogrodu.

14:30 Przejazd do Egeru, zwiedzanie miasta z przewodnikiem:

 • Neoklasycystyczna bazylika wzniesiona w XIX w, druga co do wielkości na Węgrzech budowla tego typu. Przy wejściu do bazyliki znajdują się posągi królów węgierskich, a za nimi można zobaczyć figury świętych Piotra i Pawła. W świątyni ponadto znajdują się bardzo cenne organy, na których grane są koncerty.
 • Barokowy kościół minorytów, który jest uważany za najokazalszą węgierską budowlę utrzymaną w stylu barokowym. Interesującym elementem kościoła jest znajdujący się na fasadzie herb franciszkanów – dwie skrzyżowane ręce – i łacińska sentencja: „Dla Boga nic nie jest wystarczające”.
 • Plac Dobó to główny plac znajdujący się w centrum Egeru. Po jego wschodniej części można zobaczyć liczne rzeźby i posągi związane z bitwami, które toczyły się w regionie Egeru w XIII w. W pobliżu placu Dobó na uwagę zasługuje barokowy gmach kościoła Braci Mniejszych, pochodzący z XVIII w. W bezpośrednim sąsiedztwie placu Dobó znajduje się Ratusz Miejski, przed którym stoi okazała rzeźba nawiązująca do obrony miasta w XVI wieku.
 • Fakultatywnie, zamiast zwiedzania z przewodnikiem – Miejskie Baseny Termalne w Egerze (1900 HUF)

19:00 Obiadokolacja

20:00 Czas wolny

Dzień 3

8:00 Śniadanie

10:00 Zwiedzanie lokalnych winnic, połączone z degustacją win (Furmint, Szamorodni, Koverszolo, Zeta, Aszu)

 • Każdy będzie miał możliwość poczuć się jak prawdziwy enoturysta zwiedzając uprawy winorośli na stokach góry Tokaj. Będzie możliwość spaceru między winnymi alejkami, a następnie udamy się do piwnic gdzie wina leżakują aby uzyskać właściwy smak, kolor i aromat charakterystyczny dla tego regionu. Dla chętnych będzie możliwość degustacji lokalnych win takich jak: Furmint, Szamorodni, Koverszolo, Zeta, Aszu.

13:00 Wyjazd w drogę powrotną

19:00 Przyjazd do Krakowa

Cena zawiera:
 • przejazd autokarem klasy LUX (wyjazd z Krakowa);
 • zakwaterowanie w hotelu w bezpośrednim sąsiedztwie winnicy;
 • opiekę pilota oraz lokalnych przewodników;
 • ubezpieczenie w TU Signal Iduna: NNW (10 000 zł), KL (10 000 euro), bagaż (1000 zł);
 • wyżywienie HB.
Cena nie zawiera:
 • biletów do zwiedzanych miejsc oraz zwiedzania winnicy z degustacją win, ok. 6000 HUF;
 • Dopłat za wyjazdy z poszczególnych miast (przy grupie min. 12 osób):
Miejsce wyjazdu Miejsce zbiórki Dopłata
Gdańsk Parking Opera Bałtycka 200
Grudziądz Dworzec PKS 180
Czernikowo Stacja paliw Orlen 160
Płońsk Dworzec PKS 150
Nowy Dwór Mazowiecki Dworzec PKS 140
Warszawa Pałac Kultury, parking od ul. Marszałkowskiej 120
Radom Dworzec PKP, Parking przy zegarze 80
Kielce parking przed Dworcem PKP 40
Jędrzejów Dom Handlowy Piast 30
Szczecin Dworzec PKS 200
Gorzów Wielkopolski Dworzec PKS 180
Poznań Dworzec PKS 150
Rawicz Dworzec PKS 130
Wrocław Aquapark (Wzgórze Andersa), ul. Petrusewicza 100
Opole Stacja Orlen, ul. Wrocławska 135 80
Katowice Dworzec PKS, ul. P. Skargi 0
Rzeszów Dworzec PKS, ul. Jana Kasprowicza 60
Tarnów Tarnów, parking przy Dworcu PKP 40
Brzesko stacja Lotos przy rondzie 0
Kraków parking przy ul. Rydlówka 5, Rondo Matecznego 0

Opłata za bilety wstępu pobierana jest na miejscu przez pilota wycieczki.

Miejskie Baseny Termalne w Egerze – 1900 HUF.