Relaks, wino i śpiew, czyli weekend na Węgrzech

Węgry / Węgry Wycieczki
Share

Weekend na Węgrzech

Węgry to kraj bliski i lubiany przez Polaków. Każdy z nas zna przecież powiedzenie: „Polak, Węgier, dwa bratanki”. Ale Węgry warto odwiedzić nie tylko ze względu na ich „swojskość” (chociaż język specjalnie swojsko nie brzmi 🙂 ), ale przede wszystkim na piękno i bogactwo zabytków, przyrody i liczne atrakcje dla dzieci i dorosłych. Na Węgrzech znajdziemy niewysokie, ale urocze góry, jaskinie, puszta, malownicze miasteczka, zamki oraz wody termalne, które ukoją nasze zmęczone ciała i zmysły. Każdy pokocha Budapeszt, wspaniały Balaton, aquapark w Hajduszoboszlo, wina z Tokaju czy malowniczy Eger. I właśnie do Egeru zapraszamy Państwa na niezapomniany, węgierski weekend.

Zakwaterowanie:

Hotele ***, pokoje 2 – osobowe  z łazienkami

Wyżywienie:

śniadania kontynentalne i obiadokolacje

Program:

Eger to perła północnych Węgier, mekka smakoszy win, które są równie dobre (a może i lepsze) jak francuskie, a także miejsce, gdzie wody termalne tworzą idealny klimat do odpoczynku dla ciała i duszy.

Lokalne trunki najlepiej smakują w Dolinie Pięknej Pani, której nazwa, według złośliwych, wzięła się stąd, iż po kilku godzinach spędzonych w tutejszych winnicach, każda kobieta wydaje się piękna 😉 A może jednak ma to coś wspólnego z faktem, iż do wizyt w piwniczkach zachęcają bardzo atrakcyjne hostessy 🙂 A winiarni jest w Dolinie Pięknej Pani kilkadziesiąt, więc na ich zwiedzaniu oraz degustacjach można spędzić cały dzień. Usytuowane są one niezwykle atrakcyjnie – wbudowane w zbocza otaczających Dolinę wzgórz, które zbudowane są z miękkich, wulkanicznych skał. Oprócz win, w niektórych miejscach skosztować można także palinki, czyli owocowej wódki. Natomiast specjały węgierskiej kuchni proponują znajdujące się w pobliżu restauracje.

Dolina Pięknej Pani żyje i rozbrzmiewa muzyką do późnych godzin wieczornych. Młodzi ludzie grają na gitarach przy ogniskach, a cygańskie kapele dają popisy przy piwniczkach. Nie spodziewajmy się jednak zabawy do białego rana. Może nas to dziwić, ale po północy większość winiarni jest zamykana, a gospdarze udają się na zasłużony odpoczynek.

Warto także wiedzieć (choć niekoniecznie trzeba się do tej tradycji stosować), że zgodnie z węgierskim obyczajem to mężczyzna pierwszy wchodzi do knajpy czy restauracji. Powód jest prosty: Madziarzy jako krewki naród dość często wdawali się w bójki. W związku z tym mężczyzna, który chronił swoją partnerkę, wkraczając na niebezpieczny teren upewniał się, że nie grozi jej żadne niebezpieczeństwo.

Na koniec kilka informacji praktycznych. Najbardziej charakterystyczne dla tego regionu wina, których koniecznie należy skosztować to kadarka i egri bikavera. Oba doskonale pasują do wyśmienitej na tych terenach dziczyzny.

Drugim po winie, z największych bogactw Węgier jest woda. Mimo że Węgry nie mają dostępu do morza, to roi się w nich od kąpielisk, i to ze zdrową wodą termalną. Zasoby wód termalnych, w które tak bogate są Węgry, odkrywane były niejako przy okazji, kiedy w środkowej Europie poszukiwano ropy naftowej. Teraz mamy tutaj szeroki wybór kąpielisk, aquaparków, kompleksów zdrojowych oraz basenów. Bywanie w kąpielisku to element węgierskiego stylu życia. W podgrzewanych basenach tętni życie towarzyskie: starsi gawędzą albo grają w niezatapialne szachy, a młodzi popijają piwko. W Egerze mamy do wyboru kilka kąpielisk, a niektóre z nich funkcjonują do 2 w nocy. Na nas czekać będzie Grota Demjen, która przybrała formę gorącego wulkanu, a także Miejskie Baseny Termalne.

Podczas tego weekendu czeka więc na nas wszystko, co najlepsze na Węgrzech: wino, śpiew i zabawa, a także relaks dla ciała i ducha. Nie sposób przegapić takiej okazji. Serdecznie zapraszamy!

Dzień 1

Wyjazd z Polski w godzinach porannych, przyjazd do hotelu w Egerze, zakwaterowanie. Czas wolny, możliwość skorzystania z wód termalnych. Obiadokolacja.

Dzień 2

Po śniadaniu całodniowy relaks w Grocie Demjen z wodami termalnymi oraz parkiem wodnym. Po kąpieli wizyta w Domu WIna Egri Korona, gdzie odbędzie się degustacja win z możliwością ich zakupu. W drodze powrotnej spacer po przepięknym starym kamieniołomie i możliwość spróbowania regionalnej kuchni (pieczona noga z gęsi, golonka w potrawce z kapusty, cebuli i szynki czy gulasz z dziczyzny). Powrót do hotelu, obiadokolacja.

Grota Demjen położona jest w malowniczej dolinie, otoczonej zalesionymi pagórkami, wśród winnic i zabytków, zaledwie 8 km od Egeru. Jest to jedno z najnowocześniejszych kąpielisk termalnych na Węgrzech, odkryte dopiero w 2003 roku, a ukończone – w 2015 roku. Składa się z 5 basenów odkrytych, 2 basenów krytych, basenu pływackiego, brodzika dla dzieci, aquaparku ze zjeżdżalniami oraz raftingiem, a także specjalnego basenu do skoków. Największą jednak jego atrakcją jest jedyne w swoim rodzaju kąpielisko jaskiniowe, wybudowane w wydrążonej skale. Jeśli więc szukacie odrobiny romantyzmu – tu znajdziecie ją na pewno! Szczególnie, że kąpielisko czynne jest do 2 w nocy, dając możliwość kąpieli w świetle księżyca i przy blasku rozgwieżdżonego nieba. W Demjen znajdują się wody siarkowe o temperaturze dochodzącej do 68ºC, charakteryzujące się dużą zawartością fluorków, żelaza, krzemionki, węglowodoru sodu i wapnia. Są polecane osobom z chorobami narządów ruchu, stawów, chorobami reumatycznymi czy osteoporozą.

Dzień 3

Śniadanie. Zwiedzanie Egeru, który uważany jest za „Perłę Baroku”, następnie odpoczynek w Miejskich Basenach Termalnych. Około godziny 16:00 przejazd do Doliny Pięknej Pani na degustację win oraz wieczorek integracyjny przy wspaniałej muzyce, wybornym winie i pysznych daniach kuchni węgierskiej, przy akompaniamencie kapeli cygańskiej. Po zakończonej zabawie powrót do hotelu.

Dzień 4

Śniadanie i wykwaterowanie z hotelu, następnie wyjazd w kierunku Polski. Powrót do  kraju według rozkładu jazdy autokaru.

Program wyjazdu jest programem ramowym, kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Cena zawiera:
 • przejazd komfortowym autokarem klasy Lux (wyjazd z Krakowa);
 • zakwaterowanie w hotelu o standardzie 3***, w pokojach 2,3-osobowych;
 • wyżywienie HB;
 • realizację programu turystycznego;
 • ubezpieczenie NNW (10 000 euro), KL (5 000 euro), bagaż (200 euro);
 • opiekę licencjonowanego pilota;
 • usługi lokalnych przewodników;
 • wstępy na teren hotelowych basenów z wodami termalnymi;
 • dostęp do strefy Wellness;
 • wieczorek integracyjny w Dolinie Pięknej Pani;
 • zestaw słuchawkowy Tour Guide;
Cena nie zawiera:
 • wejścia na teren Wód Termalnych Demjen – 14 EUR/bilet normalny, 13 EUR/bilet ulgowy dla dzieci do 14 roku życia, dzieci do lat 4 – bezpłatnie;
 • wejścia na teren Miejskich Basenów Termalnych w Egerze – 6,50 EUR/bilet normalny, 5,50 EUR/bilet ulgowy, dzieci do lat 4 – bezpłatnie;
 • obiadu w starym kamieniołomie – 12 EUR/os.;
 • opłaty klimatycznej (dorośli – 6 EUR/os.) – DOPŁATA OBOWIĄZKOWA;
 • opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – 10 zł/os – DOPŁATA OBOWIĄZKOWA;
 • Pakietu „Podróżuj z opcją New ChallengeVip” – przy dopłacie 80 zł/os: „podusiokocyk” z logo firmy, napoje na pokładzie autokaru: kawa, herbata, woda niegazowana, prince polo 2*, deser (do wyboru sernik lub szarlotka);
 • dopłaty za wyjazd z poszczególnych miast (lista poniżej). Wyjazdy z tych miast organizowane są przy grupie min. 18 osób.
Miejsce wyjazdu Miejsce zbiórki Dopłata
Gdańsk Parking Opera Bałtycka 200
Grudziądz Dworzec PKS 180
Czernikowo Stacja paliw Orlen 160
Płońsk Dworzec PKS 150
Nowy Dwór Mazowiecki Dworzec PKS 140
Warszawa Pałac Kultury, parking od ul. Marszałkowskiej 120
Radom Dworzec PKP, Parking przy zegarze 80
Kielce parking przed Dworcem PKP 40
Jędrzejów Dom Handlowy Piast 30
Szczecin Dworzec PKS 200
Gorzów Wielkopolski Dworzec PKS 180
Poznań Dworzec PKS 150
Rawicz Dworzec PKS 130
Wrocław Aquapark (Wzgórze Andersa), ul. Petrusewicza 100
Opole Stacja Orlen, ul. Wrocławska 135 80
Katowice Dworzec PKS, ul. P. Skargi 0
Rzeszów Dworzec PKS, ul. Jana Kasprowicza 60
Tarnów Tarnów, parking przy Dworcu PKP 40
Brzesko stacja Lotos przy rondzie 0
Kraków parking przy ul. Rydlówka 5, Rondo Matecznego 0

Dopłaty obowiązkowe – taksa klimatyczna (6EUR) i wieczorek integracyjny (12 EUR).

Opłata za bilety wstępu oraz taksę klimatyczną płatna bezpośrednio u pilota wycieczki.

Każda osoba jest uprawniona do zabrania jednego bagażu o wadze do 30kg, oraz bagażu podręcznego.

Każda osoba jest zobowiązana do zabrania ważnego dowodu osobistego lub paszportu.

Wejście na teren Wód Termalnych Demjen – 4,50 EUR/os.,

Źródło termalne we wsi Demjen pod Egerem jest jednym z najmłodszych na Węgrzech, zostało odkryte dopiero w 2003 roku, a jego eksploatacja rozpoczęła się kilka lat później. Obecnie znajduje się tutaj kompleks thermal spa – woda wydobywana jest z głębokości 690 m i ma temperaturę 68 st. C, zawiera wodorowęglany sodu i wapnia, twarde fluoryty, siarkę, żelazo oraz krzemionki, wspomaga leczenie chorób stawów kończyn, reumatycznych, poprawia krążenie krwi i zdolność do ruchu, korzystnie działa na choroby skórne. Aquapark na wolnym powietrzu składa się z 7 basenów (w tym 1 przeznaczony do skoków i 1 zjeżdżalniowy) i 3 zjeżdżalni. Jest otwarty w sezonie codziennie od godz. 10:00 do 20:00. W 2015 r. został on poszerzony o kryte kąpielisko jaskiniowe.

Wejście na teren Miejskich Basenów Termalnych w Egerze – 6,50 EUR/os.,

Egerskie Kąpielisko Termalne istnieje od 1932 roku. Znajduje się w śródmieściu, na terenie nastrojowego parku i rozciąga na obszarze 5 hektarów. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie, gdyż kąpielisko daje możliwość odpoczynku oraz relaksu w basenach z dwoma rodzajami wody leczniczej, a także uprawiania sportów (nie tylko wodnych, gdyż są tutaj także boiska sportowe). Dostępne jest także wejście dla osób niepełnosprawnych, system zjeżdżalni o łącznej długości niemal 200m, taras kąpieli słonecznych, brodzik z atrakcjami dla dzieci, oraz galeria wypoczynkowa.

Wieczorek integracyjny w Dolinie Pięknej Pani – 12 EUR/os.,

Obiad w starym kamieniołomie – 12 EUR/os.