Salzburg – z wizytą w Alpejskiej Dolinie

Austria / Austria Wycieczki
Share

Salzburg to małe, malownicze miasteczko położone na zachodnich krańcach Austrii, pośród alpejskich szczytów, tuż przy granicy z Niemcami. Najbardziej znaną częścią Salzburga jest Altstad czyli Stare Miasto słynące z pięknej barokowej architektury. Starówka ta została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, w celu podkreślenia jej wartości zabytkowej. Miasto pełne jest imponujących i okazałych kościołów oraz pałaców, takich jak Salzburger Dom i Schloss Heilbrunn. Salzburg to także miejsce urodzenia wybitnego austriackiego kompozytora i wirtuoza gry na instrumentach klawiszowych – Mozarta. Jego postać uczczono w różnych miejscach w tym alpejskim miasteczku, między innymi w dwóch muzeach. Ponadto wszędzie można kupić wykwintne Mozartkugeln – słynne czekoladki. W Salzburgu, koniecznie trzeba ponadto spróbować lokalnych precli, które są wspaniałym dodatkiem do piwa. Dla miłośników słodkości wartym polecenia jest Salzburger Nockerln – puszysty suflet w kształcie trzech górskich szczytów, który najlepiej smakuje prosto po wyjęciu z piekarnika. Dodatkowo w samym Salzburgu jest mnóstwo znakomitych restauracji, które plasują się na czołowych miejscach w rankingach austriackich lokali, takich jak Pfefferschiff zu Söllheim, Brandstätter czy Purzelbaum.

Zakwaterowanie:

Hotele klasy **, pokoje 2-,3-osobowe.

Wyżywienie: HB (śniadania i obiadokolacje).

Program:

Dzień 1

02:00 Wyjazd z Krakowa

11:00 Przyjazd do Salzburga.

Zwiedzanie z przewodnikiem:

Stare Miasto czyli Altstad, które w 1997 r. zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO ze względu na bardzo dużą wartość historyczno – kulturową. Centrum Salzburga to prawdziwy skarbiec architektury, gdzie przestrzega się surowych przepisów o ochronie Starówki. Udamy się  wraz z przewodnikiem na spacer wąskimi i krętymi uliczkami takimi jak: Getreidegasse, Judengasse, Goldgasse, Kaigasse, Linzergasse i Steingasse. Zabudowa starówki nawiązuje do wielu stylów, m.in. są tam budowle średniowieczne, romańskie, renesansowe, barokowe, a także eleganckie, klasycystyczne kamienice z czasów monarchii.

Pałac arcybiskupi Mirabell,  który został wzniesiony w  1606 roku przez arcybiskupa Wolfa Dietricha von Raitenau dla jego ukochanej, Salome Alt. Wewnątrz można podziwiać barokowe, wykonane z marmuru schody z aniołami na balustradach i rzeźbami w niszach ściennych, tzw. Schody Aniołów. Zobaczymy również okazałą salę marmurową, która obecnie uchodzi za najpiękniejszą salę ślubów na świecie. Ogród Mirabell był jednym z pierwszych publicznie dostępnych ogrodów barokowych na świecie. Wokół pałacu znajduje się również najstarszy w Europie Ogród Karłów, który swoją nazwę zawdzięcza figurom karzełków wykonanych z białego marmuru untersberskiego.

Najstarsza i zarazem najpiękniejsza uliczka miasta – Getreidegasse. To właśnie przy tej uliczce kilka wieków temu urodził się Mozart, obecnie nadal pod nr. 9 znajduje się jego rodzinny dom. Następnym punktem będzie Rezidenzplatz. Znajduje się on w samym centrum miasta i jest najbardziej reprezentacyjnym miejscem w Salzburgu, gdzie odbywają się liczne wydarzenia plenerowe. Będąc na Rezidentplatz, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na znajdujący się tam pomnik Mozarta oraz zabytkową, barokową fontannę.

Browar Augustianów Mülner Bräu, który uznawany jest za  „austriacką świątynię piwa”. To właśnie tu znajduje się największa hala piwna w Austrii wraz z ogródkiem piwnym, gdzie łącznie może się zmieścić jednorazowo 1500 osób. Przez lokalną ludność browar ten wraz z restauracją i ogródkiem piwnym jest zdrobniale nazywany „Bräustübl”. Browar i restauracja znajdują się w autentycznych budynkach należących do klasztoru Augustynów. Jeżeli tylko pogoda dopisze, usiądziemy w ogromnym ogródku piwnym,  który skryty jest pod olbrzymimi kasztanowcami. Ciekawostką jest fakt, że można ze sobą wnieść tam swoje jedzenie. Dodatkowo, stali bywalcy odwiedzający Mülner Bräu maja nawet indywidualne, spersonalizowane kufle, które czekają na swoich właścicieli w specjalnych, zamykanych skrytkach, znajdujących się na terenie browaru. Na terenie browaru znajdują się rozmaite stragany z jedzeniem – warto spróbować pieczonych żeberek czy też sprężynek z czarnej rzepy, które są rarytasem do piwa. Atmosfera i zwyczaje browaru od lat pozostają niezmienne, w związku z czym browar wraz z ogródkiem piwnym i restauracją zamykany jest o 23:00, bez względu na to, czy znajdują się tam jeszcze goście czy też nie.

19:00 Przejazd do hotelu o standardzie 2** w Salzburgu. Zakwaterowanie. Obiadokolacja. Czas wolny.

Po kolacji, dla chętnych, nocny spacer z pilotem po mieście.

Dzień 2

8:00 Śniadanie,

Zwiedzanie z przewodnikiem najpotężniejszej budowli miasta jaką jest twierdza Hohensalzburg (Wysoki Salzburg). Do twierdzy dostaniemy się wygodną, naziemną kolejką linową uruchomioną w 1892 roku. Początki istnienia obiektu datuje się na XI wiek, kiedy to zaczęły na miejscu twierdzy pojawiać się pierwsze zabudowania obronne. Obecnie Hohensalzburg uchodzi za największą, dobrze zachowaną w całości fortecę w Europie Środkowej. Twierdza ta obecnie pełni głównie funkcję muzealną i jest uważana za jedną z największych atrakcji turystycznych w całej Austrii. Będziemy mieli okazję zobaczyć zabytkowe wnętrza Wysokiego Zamku, kryjące piękne, gotyckie komnaty książęce. Zobaczymy również muzeum, które dokumentuje historię tego wspaniałego obiektu. Następnie ponownie wsiądziemy do kolejki i udamy się w dół do centrum Salzburga.

Wizyta w Muzeum Piwa „Stiegl”, który znajduje się w centrum Salzburga. To najstarszy browar w Austrii, jego początki sięgają roku 1492. Zwiedzanie zaczniemy od wizyty w pokazowej warzelni, gdzie każdego miesiąca powstaje nowa, limitowana wersja piwa. W muzeum będziemy mogli ponadto poznać historię powstawania tutejszego piwa, dzieje produkcji oraz zapoznać się z całym procesem produkcyjnym. Udamy się również do piwnic znajdujących się pod browarem, gdzie w drewnianych beczkach po whisky i koniaku leżakują i dojrzewają specjalne, limitowane wersje piwa „Stiegl”. Najbardziej znanymi gatunkami piwa pochodzącymi z tego browaru są: „Goldbräu”, „Holler Weisse” oraz „Paracelsus”.

Po zakończeniu wizyty w browarze, udamy się na obrzeża Salzburga aby zobaczyć słynne ogrody wodne i pałac Hellbrunn. Powstał on u podnóża Góry Hellbruńskiej, z której wypływa kilkanaście źródeł wody – nieodłącznego elementu ogrodów znajdujących się wokół pałacu. Pałac ten został wzniesiony na początku XVII w, a swoim stylem architektonicznym nawiązywał do ówczesnych, podmiejskich, włoskich willi.  Kolejne epoki nie zmieniły pierwotnego stylu pałacu Hellbrunn, w związku z czym do dnia dzisiejszego stanowi on prawdziwą perłę architektury i jest uważany za najwspanialszy renesansowy pałac letni znajdujący się na północ od Alp. Pałac jest otoczony unikatowym ogrodem wodnym z fantazyjnymi wodotryskami, mitycznymi grotami oraz licznymi rzeźbami greckich bogów i herosów, porozrzucanych po całym ogrodzie.

Na zakończenie dnia, w celu odpoczynku i zregenerowania sił  udamy się do słynnego browaru „Die Weisse”, który specjalizuje się już od wieków w produkcji piwa pszenicznego. Znajduje się on w centrum miasta, ok. 7 km od pałacu Hellbrum. To tam będzie szansa wypicia jasnego lub ciemnego piwa „Die Weisse” oraz możliwość spróbowania prawdziwych austriackich precli i białych kiełbasek, które najlepiej smakują z lokalnym, pszenicznym piwem. Z pewnością trzeba zwrócić uwagę na charakterystyczne, szklane kufle z wizerunkiem lecącej Białej Damy. Skąd wzięła się ona na tych kuflach? Odpowiedź jest nieco skomplikowana i pokrętna, ponieważ jedni uważają, że jest to lecąca czarownica, a inni, że jest to kobieta, która w dawnych czasach zajmowała się warzeniem piwa, jako że wyrobem złocistego trunku przed wiekami w rejonie Salzburga zajmowały się tylko i wyłącznie kobiety.

19:00 Biesiada austriacka (dopłata obowiązkowa)

Podczas biesiady przewidziany jest występ lokalnego, folklorystycznego zespołu z regionu salzburskiego przy okazałym kuflu piwa. Ludowa muzyka austriacka posiada wiele cech wspólnych z muzyką innych krajów alpejskich, a w szczególności ze Szwajcarią oraz południowymi Niemcami. Ze Szwajcarią łączą Austrię zbliżone instrumenty pasterskie i sygnałowe, takie jak róg alpejski, który będziemy mogli zobaczyć oraz obecna na każdym kroku maniera jodłowania. W menu na pewno nie zabraknie tradycyjnych austriackich specjałów takich jak: leberknödelsuppe, czyli rosół wołowy podawany z małymi pulpecikami z mięsa i wątróbki; erdäpfelgulasch, czyli sałatka ziemniaczana podawana na ciepło z dodatkiem parówek;  tafelspitz, czyli  płaty gotowanej w warzywach wołowiny, podawane z sosami: tatarskim, pomidorowym i chrzanowo – jabłkowym, a także z zasmażanymi, tartymi ziemniakami; czy tauernschmaus, czyli wędzona, a następnie gotowana szynka z dodatkiem peklowanej wieprzowiny, z nacinanymi parówkami z kiszoną kapustą, kminkiem i kluskami. Uzupełnieniem będzie kufel dobrze schłodzonego piwa, a na deser koniecznie musi się pojawić apfelstrudel, czyli masa jabłeczna w delikatnym cieście, podawana na ciepło z bitą śmietaną.

Dzień 3

7:00 Śniadanie

8:00 Wykwaterowanie z hotelu.

Zwiedzanie zaczniemy od wizyty w browarze Gusswerk, który powstał stosunkowo niedawno, bo dopiero w 2007 roku. To dość specyficzny browar, gdzie piwa produkowane są wyłącznie na bazie ekologicznych produktów, pochodzących z regionu salzburskiego. Ideą przyświecająca właścicielowi browaru jest stwierdzenie iż „piwo powinno być wyciągane z siły stworzenia (…) w sposób odzwierciedlający cykl natury”. Browar Gusswerk charakteryzuje się produkcją złotego trunku na podstawie ruchu Demeter, który jest obecnie szalenie modny w krajach niemieckojęzycznych. Założeniem tego ruchu i browaru Gusswerk jest czerpanie z natury tylko i wyłącznie naturalnych, ekologicznych produktów, tak aby nie zaburzać równowagi środowiska przyrodniczego. Będziemy mogli skosztować właśnie takiego piwa, które jest w pełni ekologiczne. Najbardziej znanym piwem pochodzącym z browaru w Gusswerk jest bardzo mocne – „Krinawible”, które dojrzewa w beczkach po whisky. Warto również wspomnieć o piwie typu „Gusswerk Black Sheep Smooth Stout”. Jest to bardzo mocne, bo aż 12-nastoprocentowe, ciemne piwo o wyczuwalnej nucie karmelu. Na miejscu będzie możliwość spróbowania rozmaitych piw z intrygującymi dodatkami w postaci np. pestek dyni lub słonecznika. Dodatkowo można tam zakupić lokalne piwa w bardzo eleganckich kamiennych butelkach zamykanych ceramicznymi korkami, które mogą być idealnym prezentem.

Następnie przejazd do Sant Gilgen – miasteczka w którym urodziła się  matka Mozarta. Sant Gilgen to pięknie położona miejscowość nad jeziorem Sant Wolfgang. Udamy się na spacer po zabytkowej części miasteczka, położonej nad brzegiem jeziora, skąd rozpościera się malowniczy widok na rozległe pasma alpejskie. Dla spragnionych górskich pejzaży mamy w planach wyjazd kolejką na Zwölferhorn. Kolejka ta, o długości 2800 m, posiada 38 wagoników, a czas wjazdu na wysokość 1522 m n.p.m. wynosi 16 minut. Na górze piękny widok na masyw Dachsteinu oraz okoliczne szczyty alpejskie.

13:00 Przejazd do Hallstatt, które jest położone pomiędzy malowniczymi wzniesieniami Alp Salzburskich. Jest to miejsce, które  w 1997 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO pod nazwą „krajobraz kulturowy Hallstatt-Dachstein Salzkammergut”. Przez Austriaków Hallstatt uważane jest za najpiękniejsze miasteczko w Austrii. To właśnie tu znajduje się najstarsza kopalnia soli na świecie, do której udamy się, oglądając przy tym piękne krajobrazy, rozciągające się wzdłuż drogi prowadzącej do kopalni. Wydobycie soli rozpoczęło się na tym terenie prawdopodobnie już pięć wieków przed naszą erą. Na „białym złocie” – bo tak wówczas określano sól, wyrosło prawdziwe bogactwo regionu Salzkammergut. Pozostałością po wydobyciu soli jest udostępniona turystom kopalnia soli (Salzwelten).

18:00 Obiadokolacja, wyjazd w drogę powrotną w kierunku Polski.

Dzień 4

02:00 Przyjazd na miejsce zbiórki.

Program wyjazdu jest programem ramowym, kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Miejsca wyjazdu: Wyjazd głównego autokaru następuje z Krakowa. Przy grupie min. 12 osób organizujemy dojazdy antenowe między innymi z: Brzeska, Częstochowy, Gdańska, Gliwic, Jędrzejowa, Katowic, Kielc, Krakowa, Łodzi, Opola, Radomia, Rzeszowa, Tarnowa, Tych, Warszawy, Wrocławia.

Cena zawiera:
  • przejazd autokarem klasy LUX, wyposażonym w klimatyzację, WC, DVD oraz barek (na pokładzie serwowane będą kawa i herbata), wyjazd z Krakowa;
  • zakwaterowanie w hotelach 2**, w pokojach 2 i 3 osobowych;
  • 2 śniadania i 3 obiadokolacje;
  • ubezpieczenie: NNW (20 000 euro), KL (5 000 euro), bagaż (200 euro);
  • opiekę licencjonowanego pilota podczas wyjazdu;
  • usługę lokalnych przewodników;
  • opłaty drogowe, parkingowe, wjazdowe;
  • opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.
Cena nie zawiera:
  • biletów wstępu do odwiedzanych miejsc (ok. 70 euro) –  pałac Mirabell, browar Mullnet Brau, twierdza Hohensalzburg, Muzeum piwa „Stiegl”, ogrody i pałac Hellbrum, browar „Die Weisse”, browar Gusswerk, kolejka na Zwolferhorn, kopalnia soli w Hallstatt. Opłata za bilety wstępu uiszczana u pilota wycieczki;
  • austriackiej biesiady z lokalną kuchnią i muzyką na żywo –  50 euro – DOPŁATA OBOWIĄZKOWA;
  • Dopłat za wyjazdy z poszczególnych miast (tabelka poniżej). Wyjazdy z tych miast organizowane są przy grupie min. 12 osób.
Miejsce wyjazdu Miejsce zbiórki Dopłata
Gdańsk Parking Opera Bałtycka 200
Grudziądz Dworzec PKS 180
Czernikowo Stacja paliw Orlen 160
Płońsk Dworzec PKS 150
Nowy Dwór Mazowiecki Dworzec PKS 140
Warszawa Pałac Kultury, parking od ul. Marszałkowskiej 120
Radom Dworzec PKP, Parking przy zegarze 80
Kielce parking przed Dworcem PKP 40
Jędrzejów Dom Handlowy Piast 30
Szczecin Dworzec PKS 200
Gorzów Wielkopolski Dworzec PKS 180
Poznań Dworzec PKS 150
Rawicz Dworzec PKS 130
Wrocław Aquapark (Wzgórze Andersa), ul. Petrusewicza 100
Opole Stacja Orlen, ul. Wrocławska 135 80
Katowice Dworzec PKS, ul. P. Skargi 0
Rzeszów Dworzec PKS, ul. Jana Kasprowicza 60
Tarnów Tarnów, parking przy Dworcu PKP 40
Brzesko stacja Lotos przy rondzie 0
Kraków parking przy ul. Rydlówka 5, Rondo Matecznego 0
  • Opłata za bilety wstępu płatna bezpośrednio u pilota wycieczki.
  • Każda osoba uprawniona jest do zabrania jednej sztuki bagażu o wadze do 30kg oraz bagażu podręcznego.
  • Obowiązkowy dokument tożsamości: dowód osobisty lub paszport (dotyczy także dzieci, w tym niemowląt).
  • Obowiązująca waluta: euro