Pod słońcem Toskanii (wyjazd autokarowy)

Włochy / Senior 55+ Włochy Wycieczki
Share

Zakwaterowanie:

Toskania – jest to jeden z najpiękniejszych regionów we Włoszech, charakteryzuje się malowniczymi pejzażami, wspaniałą kuchnią oraz wyśmienitymi winami chanti. Dziś region ten jest największym producentem wina we Włoszech oraz jednym z najbardziej znanych i cenionych na świecie. Produkcji wina dotrzymują kroku smaki kuchni toskańskiej. Spędzając urlop w Toskanii musimy spróbować różnorodności smaków od  fasoli przez szparagi, szpinak, ryby, owoce morza aż do dziczyzny. Każdy region ma swoją specjalność, ale podstawową potrawą jest chleb. Jest on specyficzny, ponieważ pieczony nawet bez najmniejszego dodatku soli. Jak głosi legenda podczas walk Miast – Państw, władze Pisy miały dostęp do morza i nałożyły bardzo duży podatek na sól,  w rezultacie mieszkańców nie było stać na nią. Przysmakiem Toskańczyków są grubo krojone kromki opiekane na ruszcie, a następnie nacierane masłem z dodatkiem czosnku i ziół.

Zakwaterowanie: hotele o kategorii ***.

Wyżywienie – śniadania i obiadokolacje.

Program:

Dzień 1

Wyjazd z Polski w godzinach rannych według rozkładu jazdy.

Dzień 2

Przyjazd do San Gimignano, zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Piękne, średniowieczne miasteczko otoczone murami – nazwane średniowiecznym Manchattanem. Położone jest na wysokim wzgórzu liczącym 334 m., górującym nad doliną Elsy. To bardzo charakterystyczne miasteczko, dzięki wielu wysokim wieżom widocznym z dużej odległości.

 • Piazza del Duomo – plac otoczony wieżami o różnej wysokości. W  XI – XIII wieku wieże budowano przy domach jako schronienie. Mieszkańcy domostw uciekali na górę wieży, następnie wciągali drabinę i odcinali drogę prześladowcom. Na dzień dzisiejszy ocalonych zostało 14 wież.
 • Piazza del Cisterna – jest to plac, którego najbardziej charakterystycznym miejscem jest usytuowana na środku studnia. W pobliżu placu znajduje się najlepsza lodziarnia w Toskanii – Gelateria Pluripremiata.
 • Torre Grossa – jest to największa wieża w San Gimignano. Warto wejść na szczyt wieży, aby podziwiać przepiękne krajobrazy, rozciągające się wokół miasta.

Następnie udamy się do Monteriggioni, na krótką wizytę w toskańskim Carcassone. To niewielkie miasteczko, będące tak naprawdę  średniowieczną twierdzą, usytuowaną na jednym ze wzgórz Toskanii. Swoim urokiem urzekło Bernardo Bertolucciego, który nagrywał tutaj „Ukryte pragnienia” z Liv Tyler.

Przejazd do Sieny – zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Siena nazywana jest wizytówką Toskanii, nie bez powodu tu wszystko jest warte zobaczenia, a centrum miasta jest wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Odwiedzając Sienę, obowiązkowo należy odwiedzić jedną z lokalnych kawiarenek, aby skosztować słynnego Panforte. Jest to słodki przysmak charakterystyczny dla Sieny, gdyż w XIII wieku lokalni Mnisi i Zakonnice pobierali opłatę podatkową w wysokości tej słodkości. Jest to ciasto korzenne przygotowywane z migdałów, orzechów laskowych, skórki pomarańczy, miodu cukru oraz mąki. Po prostu pyszne.

 • Piazza del Campo – jest  jednym z najbardziej efektownych Placów Dawnej Europy, a na pewno najwspanialszym we Włoszech. Plac ten ma kształt muszli, a w najniższym miejscu, przy wyjściu do kanału zakończony jest ozdobną kratą. Dzięki nachyleniu Placu, nigdy na nim nie zalega woda. Znany jest również z tego, że dwa razy do roku odbywają się tu wyścigi konne, zwane Palio.
 • Duomo di Siena – budowę katedry rozpoczęto w XII wieku w stylu romańskim, aby w XIII wieku przebudować ją na styl gotycki. Katedra została bardzo bogato zdobiona zarówno na wewnątrz jak i z zewnątrz.
 • Basilica Cateriniana –  klasztor św. Katarzyny, patronki Sieny. W klasztorze przechowywane są relikwie patronki miasta, od 1383 roku znajduje się tam bardzo dobrze zabalsamowana prawdziwa głowa św. Katarzyny.

Fattoria La Ripa

Słońce i wino to nieodłączna wizytówka Toskanii. Najlepiej smak wina chanti poznawać bezpośrednio u źródła. Winnica Fattoria la Ripa znajduje się na granicy dwóch miast Sieny i Florencji, w samym sercu strefy „ Chianti Classico”. Produkcja wina odbywa się tu od 1940 roku, natomiast od 1968 roku produkowana jest także Extra Virgin Olive Oil. Genialne wino Chanti jest mieszanką sangiovese i cannaido, strzepów toskańskich, starzone przez rok w beczkach dębowych. Równie imponująca jak smak jest sama historia tego miejsca. W XV wieku właścicielem winnicy był Antonio Maria di Noldo Gherardini, ojciec Mona Lisy. W winnicy znajduje się jego zeznanie podatkowe datowane na 70 lata piętnastego wieku. Zwiedzanie winnicy z właścicielem. Dla chętnych możliwość degustacji wyrobów regionalnych oraz lokalnego wina.

Przejazd do Montecatini  Terme, obiadokolacja, nocleg w hotelu o standardzie ***.

Dzień 3

Śniadanie. Przejazd do Piombino – rejs statkiem na Wyspę Elbę, zwiedzanie i plażowanie. Elba to największa i najpiękniejsza wyspa archipelagu wysp Toskańskich. Większość jej powierzchni zajmuje Narodowy Park Archipelagu Toskańskiego, który jest największym parkiem morskim w Europie. Na wyspie przybijamy do portu w Portoferraio, największego miasta na Elbie. Na uwagę zasługuje tutaj przede wszystkim Stare Miasto i Port Falcone. Na każdym kroku natkniemy się na miejsca warte zobaczenia, ale w szczególności zwracamy uwagę na miejsca związane z Cesarzem Napoleonem. Podążając jego śladami napotykamy na specjalnie dla niego zbudowaną Willę dei Mulini. Znajduje się tam m.in. sala balowa, gabinet z biurkiem przy którym, Napoleon czytał korespondencję od swoich zaufanych ludzi, jego łoże z baldachimem oraz słynne łóżko polowe. Następnie udamy się na odpoczynek na jedną z pobliskich plaż.

Przejazd do Montecatini  Terme, obiadokolacja, nocleg w hotelu o standardzie ***.

Dzień 4

Śniadanie. Przejazd do Cortony – która została rozsławiona przede wszystkim przez amerykańską pisarkę Frances Mayes, która jest autorką takich dzieł jak „Bella Toskania”, „Codzienność w Toskanii ” oraz tytułowe dzieło „Pod słońcem Toskanii”. Cortona kusi swoich turystów średniowiecznym charakterem miasta oraz jednymi z najstarszych we Włoszech doskonale zachowanymi domami.

 • Piazza Giuseppe Garibaldi – zwany przez starych mieszkańców Carbonaią. Z Carbonai roztacza się widok na dolinę Valdichiana oraz Lago Trasimeno. Jest to, jezioro nad brzegiem którego w 217 roku p.n.e., Hannibal pokonał w czasie II wojny Punickiej armię Rzymian dowodzoną przez Gaiusa Flaminiusa. Rzymianie zostali rozbici doszczętnie a Gaius Flaminus poniósł w czasie walk śmierć.
 • Palazzo Comunale usytuowany jest na jednym z dwóch centralnych placów miasta na Piazza della Republika. Budynek posiada górującą na okolicą wieżę zegarową a do głównego wejścia prowadzą liczące 24 stopnie – odkryte schody. Otóż schody są miejscem sesji fotograficznych dla świeżo poślubionych par. A jest ich tu niemało. Po Wenecji, Cortona jest drugim miastem we Włoszech pod względem ilości zawieranych związków małżeńskich przez obcokrajowców.
 • Chiesa di San Francesco (kościół św. Franciszka) – budowę świątyni rozpoczęto w XIII wieku w stylu gotyckim. Był to jeden z najwcześniejszych kościołów franciszkańskich i do dziś zachował się typowy kształt dla budowanych przez Franciszkanów obiektów sakralnych.

Przejazd do Florencji – zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Florencja, stolica Toskanii przyciąga turystów niezliczoną ilością zabytków. Miasto nie tylko słynie ze wspaniałych dzieł architektury włoskiej, ale także z wybitnych ludzi pochodzących z niego. We Florencji tworzył m.in. Michał Anioł czy Dante Alighieri, to właśnie z Firenze wywodzi się najsłynniejsza rodzina we Włoszech Medyceuszy. Najbardziej rozpoznawalną oraz znaną budowlą jest Santa Maria del Fiore to właśnie od niej rozpoczniemy nasze zwiedzanie:

 • Katedra Santa Maria del Fiore – zabytkową katedrę zdobi największa na świecie kopuła, która zapiera dech w piersiach.  Na placu obok katedry znajduję się Baptysterium oraz dzwonnica Giotta, aby się do niej dostać należy pokonać 414 stopni.
 • Piazza Dela Signoria – na placu swoją siedzibę mają władze Florencji oraz na środku placu stoi czterometrowy Dawid z Procą autorstwa Michała Anioła.
 • Palazzo Vecchio – została wzniesiona w XIII wieku i po dzień dzisiejszy sprawuje tę samą funkcję co w średniowieczu, stanowi siedzibę władz miasta. Obecne władze miasta obradują w jednej z sal gdzie znajdują się freski Vasariego oraz dzieła samego Michała Anioła.
 • Galeria Uffizi – jest to jedno z najbardziej znanych oraz bogatych w zbiory muzeów na świecie. Większość dzieł sztuki znajdujących się w muzeum, została namalowana dla miejscowych koneserów, w szczególności dla rodziny Medyceuszy.
 • Ponte Vecchio – Stary Most – Most Złotników, początkowo były tam zlokalizowane stragany drobnych rzemieślników i kowali, jednak książe Ferdynand, zdecydował aby przekazać sklepiki złotnikom i jubilerom. Mówiono że, Florencja ma w kieszeni całą Europe, bo to właśnie w mieście kwiatów wybito pierwszą na świecie złotą monetę.

Przejazd do Montecatini  Terme, obiadokolacja, nocleg w hotelu o standardzie ***.

Dzień 5

W godzinach porannych przejazd do Lukki, chociaż nie jest ani najstarszym, ani największym miastem w Toskanii, uważana jest za jedno z najpiękniejszych i najbardziej oddających klimat tego regionu, zaraz obok Sieny i Florencji. Nazywane jest romantycznym miastem.

 • Kościół San Michele in Foro – wspaniały kościół zbudowany w VII wieku w miejscu dawnego forum rzymskiego, uznawany jest za najpiękniejszą świątynię Lukki.
 • Casa di Puccini – położony w pobliżu Piazza San Michele dom, w którym urodził się słynny włoski kompozytor operowy Giacomo Puccini. Obecnie mieści się tutaj niewielkie muzeum poświęcone kompozytorowi.
 • Kościół San Frediano – pochodzący z XII wieku kościół zachwyca ułożoną na fasadzie kolorową mozaiką, która przedstawia Wniebowstąpienie Chrystusa. W kościele przechowywane jest ciało św. Zyty, która jest najsłynniejszą świętą z Lukki.
 • Katedra San Martino – początki budowy katedry sięgają VI wieku, jednak w późniejszych wiekach została przebudowana. Wewnątrz katedry można podziwiać trzymetrowy, drewniany krucyfiks Volto Santo (Święta Twarz) uznawany za prawdziwy wizerunek Chrystusa. Legenda głosi, że autorem dzieła jest Nikodem, jeden z uczniów Chrystusa, który podjął się odwzorowania twarzy Jezusa. Podczas pracy nad dziełem autor, zorientował się, że jego praca została  dokończona. Według opowiadania krucyfiks nocą dokończyły anioły.

Następnie przyjazd do Pisy – zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Wszyscy doskonale wiemy z czego słynie to miasto, około 10 milionów turystów rocznie robi sobie to samo zdjęcie podtrzymując Krzywą Wieżę w Pisie. Podczas zwiedzania odwiedzimy:

 • Piazza dell Duomo – zwany też Piazza del Miracoli (plac cudów), jest główną atrakcją Pisy. Znajdują się na nim m.in. Krzywa Wieża, Baptysterium oraz Katedra Santa Maria Assunta. Plac jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 • Katedra Santa Maria Assunta – budowę Katedry rozpoczęto w 1064 roku, z funduszy uzyskanych dzięki złapaniu saraceńskich piratów. Zbudowana została z różnych odcieni marmurów, a styl romański budowli zdradza wpływy zarówno bizantyjskie oraz muzułmańskie.
 • Baptysterium –  jest to największe baptysterium we Włoszech, poświęcona św. Janowi Chrzcicielowi. Budynek w stylu romańskim, z kopułą ukończoną w stylu gotyckim. Całe wnętrze jest bardzo bogato zdobione wraz z przepięknie wyrzeźbioną amboną przez Nicola Pisano ( uważana za zwiastun renesansu). Co pół godziny jeden z konserwatorów baptysterium śpiewa, aby ukazać niesamowitą akustykę budynku.
 • Krzywa Wieża- budowę Wieży rozpoczęto już w 1173 roku, a zakończono dopiero w XIV wieku, została wykonana z marmuru jak pozostałe budynki na Placu. Wieża naprawdę jest krzywa, jej stopień odchylenia od pionu wynosi 4%, jest doskonałym przykładem na to jak nie powinno się budować.

Wyjazd do Polski.

Dzień 6

Przyjazd do Polski.

Program wyjazdu jest programem ramowym, kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Miejsce wyjazdu: Wyjazd głównego autokaru następuje z Krakowa. Przy grupie min. 12 osób organizujemy dojazdy antenowe między innymi z: Brzeska, Częstochowy, Gdańska, Gliwic, Jędrzejowa, Katowic, Kielc, Krakowa, Łodzi, Opola, Radomia, Rzeszowa, Tarnowa, Tych, Warszawy, Wrocławia.

Cena zawiera:
 • Przejazd autokarem klasy LUX;
 • Zakwaterowanie w hotelach o standardzie *** (3 noclegi);
 • Śniadania i obiadokolacje;
 • Ubezpieczenie w TU Signal Iduna: NNW (10 000 zł), KL (10 000 euro), bagaż (1000 zł);
 • Opiekę polskiego pilota podczas całego wyjazdu;
 • Opiekę licencjonowanych przewodników w Pizie, Sienie, Cortonie, San Gimignano i Florencji;
 • Opłaty za wjazdy do miast.
Cena nie zawiera:
 • Biletów wstępu do zwiedzanych obiektów  oraz rejsu statkiem na Elbę – ok.110 €;
 • Degustacji wina wraz z regionalnym poczęstunkiem – ok. 25 €.
 • Dopłat za wyjazdy z poszczególnych miast (tabelka poniżej). Wyjazdy z tych miast organizowane są przy grupie min. 12 osób.
Miejsce wyjazdu Miejsce zbiórki Dopłata
Gdańsk Parking Opera Bałtycka 200
Grudziądz Dworzec PKS 180
Czernikowo Stacja paliw Orlen 160
Płońsk Dworzec PKS 150
Nowy Dwór Mazowiecki Dworzec PKS 140
Warszawa Pałac Kultury, parking od ul. Marszałkowskiej 120
Radom Dworzec PKP, Parking przy zegarze 80
Kielce parking przed Dworcem PKP 40
Jędrzejów Dom Handlowy Piast 30
Szczecin Dworzec PKS 200
Gorzów Wielkopolski Dworzec PKS 180
Poznań Dworzec PKS 150
Rawicz Dworzec PKS 130
Wrocław Aquapark (Wzgórze Andersa), ul. Petrusewicza 100
Opole Stacja Orlen, ul. Wrocławska 135 80
Katowice Dworzec PKS, ul. P. Skargi 0
Rzeszów Dworzec PKS, ul. Jana Kasprowicza 60
Tarnów Tarnów, parking przy Dworcu PKP 40
Brzesko stacja Lotos przy rondzie 0
Kraków parking przy ul. Rydlówka 5, Rondo Matecznego 0
 • Opłata za bilety wstępu płatna jest bezpośrednio u pilota wycieczki.
 • Każda osoba jest uprawniona do zabrania jednego bagażu o wadze do 30 kg, oraz bagażu podręcznego.
 • Obowiązujący dokument tożsamości: dowód osobisty lub paszport (dotyczy także dzieci, w tym niemowląt).
 • Obowiązująca waluta: euro