Szlakiem Czeskich Browarów

Czechy / Czechy Wycieczki
Share

Republika Czeska to piękny kraj, który ma do zaoferowania bardzo wiele atrakcji. Różnorodność krajobrazów oraz znakomite piwo przyciągają do Naszych południowych sąsiadów rzesze turystów. Praga – to malowniczo położona stolica Republiki Czeskiej nad Wełtawą, która kryje wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Jest ona największym miastem Naszych południowych sąsiadów. Praga, nazywana jest miastem tysiąca wież, z licznymi zabytkami, krętymi uliczkami co czyni ją miastem niezwykłym, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zakwaterowanie:

Hotel kategorii ***.

Wyżywienie: HB (śniadanie, obiadokolacja).

Program:

Dzień 1

3:30 Wyjazd z Krakowa, przejazd w kierunku Republiki Czeskiej.

9:00 Zwiedzanie browaru Štramberk.

W Štramberku Browar Miejski wznowił swoją działalność po 150 latach, w miejscu gdzie piwo było warzone i wyszynkowane już przed wiekami. Aktualnie jest tu warzony jasny niefiltrowany leżak typu pilzneńskiego i ciemny niefiltrowany leżak typu flekowskiego o nazwie Trubač. Budynek browaru jest podzielony na kilka działów, w których goście browaru mogą spróbować niefiltrowane, czyli „żywe“ piwo z kulturami drożdży, które ma specyficzne właściwości, dzięki którym odróżnia się od piw z browarów przemysłowych, gdzie na smak piwa wpływa jego filtracja, stabilizacja i pasteryzacja. Dzięki temu zyskują Państwo wyjątkową możliwość skosztowania piwa w postaci, w jakiej znali je ojcowie Waszych ojców w czasach, gdy dobre piwo było nie przywilejem, ale godnością stanową.

13:00 Przejazd do miejscowości Litovel. Zwiedzanie browaru:

W dzisiejszym browarze w Litowlu warzone jest piwo od 1893 roku i browar tak nawiązał do tradycji produkcji piwa w Litowlu, o której istnieją wzmianki historyczne już od 1291 roku. Królewskie piwo Litovel, marka piwa, pod którą browar prezentuje się jak na rynku krajowym, tak również na rynku zagranicznym, posiada wyjątkową jakość, która została kilkakrotnie wysoko oceniona przez fachowców z branży browarniczej na najbardziej prestiżowych targach i konkursach. Browar Litovel jest jednym z niewielu browarów czeskich, które warzą piwo „klasyczną” metodą. Do produkcji używa się tylko pierwszorzędne surowce i dotrzymywane są klasyczne metody produkcyjne.

 15:00 Wyjazd z browaru w Litovel, przejazd do Pragi.

19:00 Obiadokolacja

20:00 Zakwaterowanie w hotelu 3***, czas wolny.

Dzień 2

8:00 Śniadanie

9:30 Zwiedzanie z przewodnikiem Pragi:

* Opera Narodowa, została odcięta  przez miejską autostradę od centrum miasta. Opera Narodowa mieści się między secesyjnym Dworcem Głównym a funkcjonalnym budynkiem parlamentu z lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku.

* Plac Wacława to główna arteria praska, która tętni życiem kulturowym, towarzyskim oraz handlowym przez całą dobę. Plac ten był miejscem ważnych wydarzeń historycznych i politycznych. To tam tłum demonstrował swoje niezadowolenie i rzadziej zadowolenie z istniejącej sytuacji politycznej oraz społecznej w dawnej Czechosłowacji.

* Pałac Lucerna to miejsce, które miało początkowo pełnić funkcję stadionu hokejowego. Koncepcję jednak zmieniono i teraz mieści się w nim między innymi najstarsze praskie kino, bar muzyczny oraz pasaż handlowy z ekskluzywnymi markami światowych projektantów. W środku znajduje się też słynna rzeźba kontrowersyjnego artysty Davida Cernego, pt. „Koń” (warto zwrócić na nią uwagę). Serce Pałacu stanowi jednak Wielka Sala, mieszcząca się trzy piętra pod ziemią – ma 54 metry długości, 25,5 metra szerokości oraz 10 metrów wysokości. Odbywały się w niej wspaniałe koncerty, m. in. Tiny Turner czy Celne Dion.

* Ogród Franciszkanów i  kościół Matki Boskiej Śnieżnej, to miejsca znajdujące się w swoim bliskim sąsiedztwie. Ogród znajduje się obok placu Wacława, ale jest on tak usytuowany miedzy kamieniczkami, iż jest miejscem cichym i spokojnym od miejskiego gwaru. Obok znajduje się kościół Matki Boskiej Śnieżnej, który jest najwyższym budynkiem w Pradze. W środku kościoła, znajduje się ponadto najwyższy ołtarz w całej stolicy Republiki Czeskiej.

* Brama Prochowa licząca ok. 65 metrów to symbol Pragi, którego budowę rozpoczęto w 1475 roku, a dokończono dopiero 100 lat później, gdyż po przeniesieniu siedziby władz na Hradczany, straciła ona na znaczeniu. Zachowały się jednak oryginalne mury oraz elementy późnogotyckich zdobień.

* Rynek Starego Miasta i okolice, które były świadkami wielu wydarzeń historycznych. Najtragiczniejszym z nich była publiczna egzekucja 27 czeskich szlachciców, o której przypomina 27 białych krzyży wkomponowanych kostką brukową chodnika znajdującego się przed Ratuszem.

* Miasto Żydowskie, w którym urodził się Franz Kafka (do dziś można zobaczyć poświęcony mu pomnik). Warto wspomnieć o fakcie, iż Żydzi byli w Pradze dyskryminowani a od XIII wieku całkowicie odseparowano ich od reszty miasta (dzielnica została otoczona murem). Dopiero w XIX wieku nadano Żydom prawa obywatelskie, a mury zburzono. Obecnie dzielnica jest pełna kontrastów – z jednej strony otaczają ją mistyczne żydowskie zabytki a z drugiej uwagę przykuwa luksusowa część dzielnicy, biegnąca wzdłuż ulicy Paryskiej, XX-wiecznej alei z ekskluzywnymi sklepami znanych projektantów.

* Most Karola, który aż do XIX wieku był jedynym mostem łączącym oba brzegi Wełtawy. Podczas jego budowy, według legendy, do zaprawy murarskiej dodawano białka jajek, co miało zagwarantować większą stabilność i wytrzymałość mostu. Co ciekawe, przy rekonstrukcji mostu w 2008 roku, badania chemiczne potwierdziły domieszkę białek jajek w zaprawie! Most zdobią wspaniałe rzeźby i mimo iż większość z nich to kopie (oryginały znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego), całość wygląda spektakularnie. Jest miejscem spotkań zakochanych par.

18:00 Obiadokolacja

19:00 Czas wolny

Dzień 3

8:00 Śniadanie

9:00 Zwiedzanie z przewodnikiem:

* Klasztor Strahowski, założony w 1120 r. Jego nazwa pochodzi od lokalizacji – znajduje się on bowiem w miejscu, gdzie się kiedyś „strahowało”, czyli gdzie stały wartownie (miał pełnić także funkcję obronną). Niestety wskutek pożaru oraz wojen był kilkukrotnie przebudowywany i nie zachował się jego pierwotny charakter. Jednak klasztor jest znany nie tylko dzięki swojej architekturze, ale przede wszystkim ze względu na bibliotekę, w której znajduje się niemal kompletna kolekcja piśmiennictwa zachodniego chrześcijaństwa, od jego początków aż do XVIII wieku, w tym ok. 3000 rękopisów.

* Zamek Praski (dziedzińce i wieża katedry św. Wita), siedziba czeskich książąt i królów, którzy koronowani byli właśnie w Katedrze św. Wita (jest ona także miejscem ich pochówku). Hradczański kompleks zamkowy jest największy na świecie, na obszarze 1,51m2 znajduje się niezliczona ilość zabytków. Hradczny są dodatkowo siedzibą prezydenta Republiki Czeskiej.

12:00 Zwiedzanie browaru Staropramen.

Stolica Czech i Staropramen są ze sobą nierozerwalnie związane. Praga jest ważnym składnikiem tego najbardziej praskiego z czeskich piw. W unikatowym, multimedialnym centrum, wykorzystującym najnowsze rozwiązania technologiczne można przyjrzeć się całej tradycji czeskiego browarnictwa. A goście zabierani są w interaktywną podróż w czasie, podczas której odkrywane są przed nimi sekrety historii Staropramena. W podróż do przeszłości zabiera Nas pierwszy mistrz browarniczy – Josef Paspa, który opracował recepturę tego piwa. Staje się dla odwiedzających wirtualnym przewodnikiem. Zaprasza do swojej pracowni, gdzie ujawnia tajniki wytwarzania tego trunku. W każdym z siedmiu pomieszczeń Visitor’s Center można poczuć autentyczną praską atmosferę sprzed lat. Poznać tu można sekrety warzenia i produkcji Staropramena. Wycieczkę uatrakcyjniają efekty świetlne i dźwiękowe, filmy video, hologramy oraz przeróżne zgromadzone tu pamiątki.

15:00 Czas wolny

16:00 Wyjazd z Pragi

23:00 Przyjazd do Krakowa

Cena zawiera:
  • przejazd autokarem klasy LUX,
  • zakwaterowanie w hotelu 3***,
  • 2 śniadania i 2 obiadokolacje,
  • ubezpieczenie: NNW (20 000 euro), KL (5 000 euro), bagaż (200 euro),
  • opiekę pilota podczas wyjazdu,
  • usługę lokalnych przewodników,
  • zestaw słuchawkowy Tour Guide.
Cena nie zawiera:
  • biletów wstępu do odwiedzanych miejsc (browar Stramberk, browar Litovel oraz browar Staropramen, Hradczany, Brama Prochowa, wieża św. Wita) – ok. 1150 CZK (ok. 180 PLN) – płatne u pilota wycieczki,
  • dopłat za wyjazdy z innych miast (lista poniżej). Wyjazdy z tych miast organizowane są przy grupie min. 12 osób.
Miejsce wyjazdu Miejsce zbiórki Dopłata
Gdańsk Parking Opera Bałtycka 200
Grudziądz Dworzec PKS 180
Czernikowo Stacja paliw Orlen 160
Płońsk Dworzec PKS 150
Nowy Dwór Mazowiecki Dworzec PKS 140
Warszawa Pałac Kultury, parking od ul. Marszałkowskiej 120
Radom Dworzec PKP, Parking przy zegarze 80
Kielce parking przed Dworcem PKP 40
Jędrzejów Dom Handlowy Piast 30
Szczecin Dworzec PKS 200
Gorzów Wielkopolski Dworzec PKS 180
Poznań Dworzec PKS 150
Rawicz Dworzec PKS 130
Wrocław Aquapark (Wzgórze Andersa), ul. Petrusewicza 100
Opole Stacja Orlen, ul. Wrocławska 135 80
Katowice Dworzec PKS, ul. P. Skargi 0
Rzeszów Dworzec PKS, ul. Jana Kasprowicza 60
Tarnów Tarnów, parking przy Dworcu PKP 40
Brzesko stacja Lotos przy rondzie 0
Kraków parking przy ul. Rydlówka 5, Rondo Matecznego 0

Gdzie warto pójść:

U Zlateho Tygra (Husova 17) – można tu wypić najlepszego pilznera w całej Pradze. Piwiarnię tę rozsławił Bohumil Hrabal, który często wpadał tu na pyszne piwo z pianką 😉 U Zlateho Tygra gościły też wielkie osobistości tego świata: prezydent USA Bill Clinton, Barack Obama czy prezydent Czech Vaclav Havel. Oprócz piwa można tu też skosztować wyśmienitej zupy gulaszowej.

Gmach Teatru Narodowego –  to właśnie w Pradze odbyła się w 1787r. prapremiera najsłynniejszej opery Wolfganga Amadeusza Mozarta – „Don Giovanniego”. Mozart uwielbiał Pragę, wolał występować nad Wełtawą, niż w swej rodzinnej Austrii. W pobliżu Vaclavskich Namesti i przed gmachem Teatru stoi pomnik Ducha Komandora.

Restauracja U Karola IV na ul. Zenklowej – warto zamówić pliznera oraz zupę zabijaczkową. Można tu poczuć prawdziwy klimat z dawnych lat.

Muzeum Straszydeł, przy ul. Mosteckiej – Muzeum mieści się w piwnicy, do której prowadzą niewielkie drzwiczki. Można tu zobaczyć strachy, topielce, kościotrupy przybite do ściany, czy maleńkie dziecko, które zostało porwane przez diabła z Mostu Karola.

A czego warto spróbować?

Koniecznie „utopenca”, czyli marynowanej kiełbaski nadziewanej słoniną oraz legendarnej już zupy czosnkowej.