Po Wełtawie – Praska przygoda ze Skalnym Miastem w tle
Kotlina Kłodzka to malownicze tereny położone przy granicy z Czechami, które w drodze do Naszych sąsiadów trzeba koniecznie odwiedzić. Obowiązkowo trzeba zobaczyć twierdzę Kłodzką, która jest systemem obronnym pochodzącym z okresu XVII i XVIII wieku. Powierzchnia całej twierdzy to ok. 30 hektarów, udostępnionych dla zwiedzających. Kolejnym miejscem godnym polecenia jest Sanktuarium w Wambierzycach nazywane Śląskim Jeruzalem, ponieważ rozległe wzgórza dookoła nawiązują do tematyki biblijnej. Koniecznie trzeba też zobaczyć kaplicę czaszek w Czermnej, której wnętrze wypełnia około trzech tysięcy ludzkich czaszek i kości z ofiar wojen oraz epidemii panujących na tym terenie przed laty. Republika Czeska to piękny kraj, który ma do zaoferowania bardzo wiele atrakcji. Różnorodność krajobrazów oraz znakomite piwo przyciągają do Naszych południowych sąsiadów rzesze turystów. Liczne zabytkowe zamki, skrywają wiele ciekawych tajemnic, które czekają na odkrycie. Smak czeskiego piwa zachwyci każdego smakosza tego trunku, a zabytkowe miasteczka urzekną swoją magią i czarem.
Zakwaterowanie:
Zakwaterowanie w hotelu o standardzie ***.
Wyżywienie HB: śniadania i obiadokolacje, w ostatnim dniu wycieczki obiad.
Program:
Dzień 1
3:00 Wyjazd z Krakowa
9:00 Przyjazd do Kłodzka. Zwiedzanie z przewodnikiem twierdzy Kłodzkiej. To bardzo dobrze zachowana, duża twierdza która jest systemem obronnym pochodzącym z okresu XVII i XVIII wieku. Powierzchnia całej twierdzy to ok. 30 hektarów, udostępnionych dla zwiedzających. Twierdza ta odegrała bardzo ważną rolę w obronie Śląska podczas wojny prusko – francuskiej. Do końca II Wojny Światowej pełniła ona rolę ciężkiego więzienia.
13:00 Przyjazd do Wambierzyc, zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin i Patronki Ziemi Kłodzkiej. Przez lokalnych mieszkańców nazywana jest Śląskim Jeruzalem, ze względu na swoje położenie na majestatycznym wzgórzu. Jest to barokowa bazylika pochodząca z początku XVIII, do której prowadzi 56 schodów z czego 33 z nich symbolizuje lata życia Jezusa. Wambierzyce to miejscowość, która bardzo silnie jest powiązana z kultem Maryjnym, gdzie przyjeżdżają rzesze pielgrzymów.
15:30 Przyjazd do Czermnej, zwiedzanie kaplicy czaszek. Jest to jedyne takie miejsce w Polsce i zarazem jedno z trzech w Europie. Kaplica ta powstała z inicjatywy księdza Wacława Tomaszka, który był proboszczem w pobliskiej parafii. Jest to zabytek sakralny w postaci murowanej, barokowej kaplicy. Wnętrze kaplicy wypełnia ok. 3 tysięcy ludzkich czaszek i kości z ofiar wojen i epidemii panujących na tym terenie przed laty. Dodatkowo w kryptach pod podłogą, znajduje się jeszcze więcej ludzkich szczątków niż w kaplicy, która jest udostępniona zwiedzającym.
18:00 Przejazd do Republiki Czeskiej, do miejscowości Hradec Kralove. Jest to miasto położone w północnej części Republiki Czeskiej nad Łabą. Hradec Kralove nazywane jest również „miastem pięciu wież”, ponieważ w obrębie rynku znajduje się pięć, okazałych wież, które górują nad miastem. Naturalnym sercem głównego miasta jest Wielki Plac, wokół którego znajdują się klimatyczne kawiarenki i restauracje. Odkrywając to urocze miasto nie wolno przegapić secesyjnego budynku Muzeum Zachodnich Czech, przed wejściem do którego znajdują się dwa dumne posągi przypominające sfinksy.
18:00 Obiadokolacja, czas wolny, nocleg w hotelu o standardzie 3***, na terenie miasta Hradec Kralove
Dzień 2
8:00 Śniadanie
10:30 Przyjazd do Pragi nazywanej miastem o stu wieżach.
Zwiedzanie zaczniemy od Małej Strany:
Ogród Wallensteina jest utrzymany w stylu francuskim a ponadto cechuje się nienaganną dbałością o szczegóły. Przy wejściu, tuż za bramą znajduje się okazała galeria rzeźb. Oś ogrodu wyznaczają posągi wykonane z brązu o tematyce antycznej. Udamy się nad malowniczy staw, gdzie spacerując wokół niego, można spotkać kolorowe, oswojone pawie.
Następnie przejdziemy na Most Karola, który aż do XIX wieku był jedynym mostem łączącym oba brzegi Wełtawy. Podczas jego budowy, według legendy, do zaprawy murarskiej dodawano białka jajek, co miało zagwarantować większą stabilność i wytrzymałość mostu. Co ciekawe, przy rekonstrukcji mostu w 2008 roku, badania chemiczne potwierdziły domieszkę białek jajek w zaprawie! Most zdobią wspaniałe rzeźby i mimo iż większość z nich to kopie (oryginały znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego), całość wygląda spektakularnie.
Po zejściu z Mostu Karola udamy się na małą, sztuczną wyspę o nazwie Kampa. Znajduje się ona pomiędzy Wełtawą a Czarcim Potokiem. Z pozostałą częścią miasta połączona jest licznymi mostkami i groblą. Nazywana jest również bajeczną, praską Wenecją. Na wyspie znajduje się kilka malowniczych kamieniczek oraz jedne z najdroższych hoteli w mieście.
Następnie udamy się na Rynek Starego Miasta, który był świadkami wielu wydarzeń historycznych. Najtragiczniejszym z nich była publiczna egzekucja 27 czeskich szlachciców, o której przypomina 27 białych krzyży wkomponowanych kostką brukową chodnika znajdującego się przed Ratuszem. Podejdziemy również pod najsłynniejszy astronomiczny zegar na świecie – Orloj, znajdujący się na ścianie praskiego ratusza. Zegar ten składa się z trzech głównych części: astronomicznej, kalendarzowej oraz animacyjnej. O każdej pełnej godzinie przed południową ścianą Ratusza Staromiejskiego będziemy mogli zobaczyć setki turystów ze wszystkich stron Naszej planety z przygotowanymi aparatami fotograficznymi, którzy obejrzą fascynujące przedstawienie tego urządzenia, które w średniowieczu było zaliczane do jednego z cudów świata.
Po tym przedstawieniu udamy się na Miasto Żydowskie, w którym urodził się Franz Kafka (do dziś można zobaczyć poświęcony mu pomnik). Warto wspomnieć o fakcie, iż Żydzi byli w Pradze dyskryminowani a od XIII wieku całkowicie odseparowano ich od reszty miasta (dzielnica została otoczona murem). Dopiero w XIX wieku nadano Żydom prawa obywatelskie, a mury zburzono. Obecnie dzielnica jest pełna kontrastów – z jednej strony otaczają ją mistyczne żydowskie zabytki a z drugiej uwagę przykuwa luksusowa część dzielnicy, biegnąca wzdłuż ulicy Paryskiej, XX-wiecznej alei z ekskluzywnymi sklepami znanych projektantów.
18:00 Obiadokolacja, zakwaterowanie w hotelu, czas wolny, nocleg w hotelu o standardzie 3 ***.
Dla chętnych, po obiadokolacji możliwość wspólnego wyjścia na spektakl „Światło i dźwięk”, czyli na słynne fontanny Krizkova. Swoją unikalność fontanna ta zawdzięcza kilkunastu wodnym obiegom instalacji zasilanym przez 50 pomp, które zostały zakończone przez ponad trzy tysiące dysz. Wodzie towarzyszą efekty świetlne, które powstają dzięki 1248 podwodnych reflektorów o różnych barwach, które są w stanie wytworzyć całą gamę różnorakich barw.
Dzień 3
8:00 Śniadanie
9:00 Zwiedzanie Pragi z przewodnikiem:
Dzień trzeci zaczniemy od zwiedzania Klasztoru Strahowskiego, założonego w 1120 r. Jego nazwa pochodzi od lokalizacji – znajduje się on bowiem w miejscu, gdzie się kiedyś „strahowało”, czyli gdzie stały wartownie (miał pełnić także funkcję obronną). Niestety wskutek pożaru oraz wojen był kilkukrotnie przebudowywany i nie zachował się jego pierwotny charakter. Jednak klasztor jest znany nie tylko dzięki swojej architekturze, ale przede wszystkim ze względu na bibliotekę, w której znajduje się niemal kompletna kolekcja piśmiennictwa zachodniego chrześcijaństwa, od jego początków aż do XVIII wieku, w tym ok. 3000 rękopisów.
Z klasztoru udamy się do pobliskiego Zamku Praskiego gdzie zobaczymy dziedzińce i wieżę katedry św. Wita, siedziba czeskich książąt i królów, którzy koronowani byli właśnie w Katedrze św. Wita (jest ona także miejscem ich pochówku). Hradczański kompleks zamkowy jest największym na świecie, na obszarze 1,51m2 znajduje się niezliczona ilość zabytków. Zwiedzanie Hradczan zaczniemy od Sali Władysławowskiej (budowana w latach 1493-1502) w Starym Pałacu Królewskim słynie ze swojego cudownie skomplikowanego geometrycznie sklepienia. Będziemy mieli również możliwość zobaczyć zmianę warty przed wejściem do pałacu.
Później udamy się również na spacer słynną Złotą Uliczką. Jest ona zabudowana szeregiem maleńkich domków. Początkowo uliczka była zabudowana po obu stronach, tak że jej szerokość nie przekraczała miejscami jednego metra. Według romantycznych podań i legend to tutaj pracowali poszukujący kamienia filozoficznego alchemicy Rudolfa II.
Udamy się również do Loreta, czyli do kompleksu pięknych, barokowych budynków sakralnych umiejscowionych w praskiej dzielnicy – Hradczany. Udamy się również na plac
Loretański, znajdujący się tuz przy Sanktuarium Loreta, na obrzeżach Hradczan. Sanktuarium to słynie z 27 małych dzwoneczków, które grają o pełnej godzinie pieśń Maryjną. Jest to miejsce kultu pielgrzymkowego, gdzie zawsze możemy spotkać rzesze pielgrzymów.
Po przeciwnej stronie Sanktuarium Loreta znajduje się Pałac Czerniński, położony tuż przy ogromnym placu o tej samej nazwie. Jest to okazały, duży pałac, pierwotnie barokowa budowla. Przez wiele lat bo aż od 1934 roku, służy jako siedziba Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej. Sam pałac wewnątrz, nie jest udostępniony dla zwiedzających, ze względu na swój charakter.
Udamy się również pod pałac Szwarzenbergów, który jest jednym z najstarszych budynków na Hradczanach. Pierwotnie były to trzy budynki, które jednak po licznych pożarach i modernizacjach scalono w jeden okazały pałac. Fasada budynku jest tak wykonana, iż imituje ona ciemną cegłę. Przez prawie wiek Pałac Szwarzenbergów był siedzibą Muzeum Wojska.
Przejdziemy również na Plac Toskański, który dawniej był własnością książąt Toskańskich. W fasadzie budynku, zobaczymy rzeźby, które nawiązują do tzw. siedmiu sztuk wyzwolonych. Od ulicy Loretańskiej, zobaczymy masywny posąg św. Michała. Przez długie lata, pałac ten należał do rodziny Habsburgów, a następnie przeszedł na własność czeskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Kolejnym przystankiem na trasie zwiedzania będzie Plac Wacława. To główna arteria praska, która tętni życiem kulturowym, towarzyskim oraz handlowym przez całą dobę. Plac ten był miejscem ważnych wydarzeń historycznych i politycznych. To tam tłum demonstrował swoje niezadowolenie i rzadziej zadowolenie z istniejącej sytuacji politycznej oraz społecznej w dawnej Czechosłowacji.
Przed obiadokolacją udamy się na wspólny Rejs po Wełtawie statkiem wycieczkowym. Panoramiczne oglądanie Pragi z pokładu statku. Po drodze oczywiście można będzie zobaczyć Zamek Praski, podpłynąć pod Most Karola i poznać inne znaczące dzieła architektury historycznej i współczesnej.
19:00 Uroczysta obiadokolacja z muzyką na żywo. W menu nie zabraknie takich specjałów jak zupa czosnkowa, kaczka w pomarańczach z knedlikami i modrą kapustą a na słodko tradycyjny czeski strudel jabłkowy lodami oraz kufel dobrego, świeżego piwa.
Dzień 4
7:00 Śniadanie, wykwaterowanie z hotelu, wyjazd w kierunku Skalnego Miasta w Ardspach.
10:30 Przyjazd do Ardspach – Skalnego Miasta. Spacer bardzo ciekawą i malowniczą trasą turystyczną pomiędzy różnorodnymi formami skalnymi. Skały te noszą różne nazwy, np.: Głowa Cukru, Kochankowie, Dzban, Rynek Słonia i wiele innych. Dodatkową atrakcją jest znajdujące się tam szmaragdowe jeziorko z licznymi wodospadami, po którym będziemy mieli możliwość wspólnie płynąć małym statkiem.
15:00 Obiad na terenie Republiki Czeskiej
16:00 Przejazd do miejscowości Broumov, na zwiedzanie browaru, połączone z degustacją piwa. W miasteczku Broumov zwiedzimy jeden z najstarszych browarów w Europie. Obecnie jest tam warzone piwo Opat, które nawiązuje swoją nazwą do dawnych założycieli browaru – zakonu benedyktynów. Benedyktyni przybyli tutaj z Pragi, zaraz po nadaniu praw miejskich Broumovowi przez króla czeskiego Karola IV w 1348 roku i wówczas zaczęli produkcje wina na tym terenie. Browar Broumov jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Zwiedzanie browaru w cenie wycieczki. Zanim przekroczymy granicę, będziemy mieli możliwość postoju na zakup ostatnich pamiątek oraz czeskiej czekolady.
18:00 Wyjazd w kierunku Krakowa
23:30 Przyjazd do Krakowa
Uwaga! Program wyjazdu jest programem ramowym, kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
- przejazd autokarem klasy LUX;
- zakwaterowanie w hotelu o standardzie 3 *** w Republice Czeskiej;
- 3 śniadania, 3 obiadokolacje, obiad w ostatnim dniu wycieczki;
- ubezpieczenie: NNW (20 000 euro), KL (5 000 euro), bagaż (200 euro);
- opiekę pilota podczas wyjazdu;
- opiekę licencjonowanych przewodników lokalnych w Pradze, Ardspach oraz Broumovie;
- zestaw słuchawkowy Tour Guide.
- dopłaty do pokoju jednoosobowego ok. 50 euro;
- biletów wstępów do odwiedzanych miejsc (Twierdza Kłodzka, Kaplica Czaszek w Czermnej, Hradczany, Brama Prochowa, Wieża Katedry Św. Wita, Rejs statkiem po Wełtawie z obiadem w formie bufetu, Fontanna Krizikova, Skalne Miasto) – 25zł i 1630 Kc (260zł);
- Dopłaty za wyjazdy z poszczególnych miast (tabelka poniżej). Wyjazdy z tych miast odbywają się przy grupie min. 12 osób.
Miejsce wyjazdu | Miejsce zbiórki | Dopłata |
Gdańsk | Parking Opera Bałtycka | 200 |
Grudziądz | Dworzec PKS | 180 |
Czernikowo | Stacja paliw Orlen | 160 |
Płońsk | Dworzec PKS | 150 |
Nowy Dwór Mazowiecki | Dworzec PKS | 140 |
Warszawa | Pałac Kultury, parking od ul. Marszałkowskiej | 120 |
Radom | Dworzec PKP, Parking przy zegarze | 80 |
Kielce | parking przed Dworcem PKP | 40 |
Jędrzejów | Dom Handlowy Piast | 30 |
Szczecin | Dworzec PKS | 200 |
Gorzów Wielkopolski | Dworzec PKS | 180 |
Poznań | Dworzec PKS | 150 |
Rawicz | Dworzec PKS | 130 |
Wrocław | Aquapark (Wzgórze Andersa), ul. Petrusewicza | 100 |
Opole | Stacja Orlen, ul. Wrocławska 135 | 80 |
Katowice | Dworzec PKS, ul. P. Skargi | 0 |
Rzeszów | Dworzec PKS, ul. Jana Kasprowicza | 60 |
Tarnów | Tarnów, parking przy Dworcu PKP | 40 |
Brzesko | stacja Lotos przy rondzie | 0 |
Kraków | parking przy ul. Rydlówka 5, Rondo Matecznego | 0 |