Czeska Wiosna – 3-dniowa wycieczka do Pragi
Praga – malowniczo położona stolica Republiki Czeskiej nad Wełtawą, która kryje wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Jest ona największym miastem Naszych południowych sąsiadów, nazywana miastem tysiąca wież, z licznymi zabytkami i krętymi uliczkami, co czyni ją miastem niezwykłym, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Zakwaterowanie:
Zakwaterowanie w hotelu Čertousy o standardzie ***.
Rodzinny hotel Čertousy położony jest w spokojnej okolicy nad stawem, we wschodniej części Pragi. Na miejscu można wypożyczyć rowery. Do dyspozycji Gości są pokoje z łazienką i widokiem na staw. Niektóre pokoje są dwupoziomowe, a większość z nich zdobią drewniane belki. Na miejscu można korzystać z bezpłatnego WiFi. Restauracja w hotelu Čertousy serwuje specjały kuchni czeskiej i międzynarodowej. Posiłek można zjeść w jednej z kilku jadalni. W kilku tradycyjnie urządzonych salach jadalnych można podziwiać ceglane łuki i sufity. Goście mogą zjeść posiłek na świeżym powietrzu na jednym z 2 dużych tarasów. Obok hotelu znajdują się korty tenisowe, a kręgielnia jest oddalona od obiektu o 1 km. Do klubu golfowego Forest Golf Club Klanice oraz ośrodka golfowego Černý Most można dojechać z obiektu samochodem w 5 minut. Dojazd do centrum handlowego Černý Most zajmuje 10 minut. W okolicy znajduje się kilka atrakcji, w tym zamek Kolodeje, kościół św. Wacława, kurort Stara Boleslav oraz zamek Brandys nad Labem, oddalone są od obiektu o niespełna 15 km.
Program:
Dzień 1
03:00 – Zbiórka w Krakowie
03:00 – 11:30 – Przejazd do Pragi (przez Sławków i Katowice)
11:30 – 17:30 – Zwiedzanie z przewodnikiem:
Zaczniemy od zwiedzania Klasztoru Strahowskiego, założonego w 1120 r. Jego nazwa pochodzi od lokalizacji – znajduje się on bowiem w miejscu, gdzie się kiedyś „strahowało”, czyli gdzie stały wartownie (miał pełnić także funkcję obronną). Niestety wskutek pożaru oraz wojen był kilkukrotnie przebudowywany i nie zachował się jego pierwotny charakter. Jednak klasztor jest znany nie tylko dzięki swojej architekturze, ale przede wszystkim ze względu na bibliotekę, w której znajduje się niemal kompletna kolekcja piśmiennictwa zachodniego chrześcijaństwa, od jego początków aż do XVIII wieku, w tym ok. 3000 rękopisów.
Z klasztoru udamy się do pobliskiego Zamku Praskiego gdzie zobaczymy dziedzińce i wieżę katedry św. Wita, siedzibę czeskich książąt i królów, którzy koronowani byli właśnie w Katedrze św. Wita (jest ona także miejscem ich pochówku). Hradczański kompleks zamkowy jest największym na świecie, na obszarze 1,51m2 znajduje się niezliczona ilość zabytków. Zwiedzanie Hradczan zaczniemy od Sali Władysławowskiej (budowana w latach 1493-1502) w Starym Pałacu Królewskim, która słynie ze swojego cudownie skomplikowanego geometrycznie sklepienia. Będziemy mieli również możliwość zobaczyć zmianę warty przed wejściem do pałacu.
Przejdziemy się słynną Złotą Uliczką. Jest ona zabudowana szeregiem maleńkich domków. Początkowo uliczka była zabudowana po obu stronach, tak że jej szerokość nie przekraczała miejscami jednego metra. Według romantycznych podań i legend to tutaj pracowali poszukujący kamienia filozoficznego alchemicy Rudolfa II.
Udamy się również do Lorety, czyli do kompleksu pięknych, barokowych budynków sakralnych umiejscowionych w praskiej dzielnicy – Hradczany. Udamy się również na plac Loretański, znajdujący się tuż przy Sanktuarium Loreta, na obrzeżach Hradczan. Sanktuarium to słynie z 27 małych dzwoneczków, które grają o pełnej godzinie pieśń Maryjną. Jest to miejsce kultu pielgrzymkowego, gdzie zawsze możemy spotkać rzesze pielgrzymów.
Po przeciwnej stronie Sanktuarium Loreta znajduje się Pałac Czerniński, położony tuż przy ogromnym placu o tej samej nazwie. Jest to okazały, duży pałac, pierwotnie barokowa budowla. Przez wiele lat, bo aż od 1934 roku, służył jako siedziba Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Czeskiej. Sam pałac wewnątrz nie jest udostępniony dla zwiedzających ze względu na swój charakter.
Kolejnym punktem będzie pałac Szwarzenbergów, który jest jednym z najstarszych budynków na Hradczanach. Pierwotnie były to trzy budynki, które jednak po licznych pożarach i modernizacjach scalono w jeden okazały pałac. Fasada budynku jest tak wykonana, iż imituje ona ciemną cegłę. Przez prawie wiek Pałac Szwarzenbergów był siedzibą Muzeum Wojska.
Przejdziemy na Plac Toskański, który dawniej był własnością książąt Toskańskich. W fasadzie budynku, zobaczymy rzeźby, które nawiązują do tzw. siedmiu sztuk wyzwolonych. Od ulicy Loretańskiej zobaczymy masywny posąg św. Michała. Przez długie lata pałac ten należał do rodziny Habsburgów, a następnie przeszedł na własność czeskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Kolejnym przystankiem na trasie zwiedzania będzie Plac Wacława. To główna arteria praska, która tętni życiem kulturowym, towarzyskim oraz handlowym przez całą dobę. Plac ten był miejscem ważnych wydarzeń historycznych i politycznych. To tam tłum demonstrował swoje niezadowolenie (i rzadziej zadowolenie) z istniejącej sytuacji politycznej oraz społecznej w dawnej Czechosłowacji.
18:00 – 19:00 – Zakwaterowanie w hotelu ***
19:30 – Obiadokolacja serwowana (przystawka lub zupa, danie główne, do wyboru 2 napoje: piwo, kawa, herbata, woda, sok)
Dzień 2
07:30 – 09:00 – Śniadanie w formie stołu szwedzkiego
09:30 – 18:00 – Zwiedzanie Pragi z przewodnikiem:
Zwiedzanie zaczniemy od Małej Strany:
Ogród Wallensteina jest utrzymany w stylu francuskim a ponadto cechuje się nienaganną dbałością o szczegóły. Przy wejściu, tuż za bramą znajduje się okazała galeria rzeźb. Oś ogrodu wyznaczają posągi wykonane z brązu o tematyce antycznej. Udamy się nad malowniczy staw, gdzie spacerując wokół niego, można spotkać kolorowe, oswojone pawie.
Następnie przejdziemy na Most Karola, który aż do XIX wieku był jedynym mostem łączącym oba brzegi Wełtawy. Podczas jego budowy, według legendy, do zaprawy murarskiej dodawano białka jajek, co miało zagwarantować większą stabilność i wytrzymałość mostu. Co ciekawe, przy rekonstrukcji mostu w 2008 roku, badania chemiczne potwierdziły domieszkę białek jajek w zaprawie! Most zdobią wspaniałe rzeźby i mimo iż większość z nich to kopie (oryginały znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego), całość wygląda spektakularnie.
Po zejściu z Mostu Karola przejdziemy na małą, sztuczną wyspę o nazwie Kampa. Znajduje się ona pomiędzy Wełtawą a Czarcim Potokiem. Z pozostałą częścią miasta połączona jest licznymi mostkami i groblą. Nazywana jest również bajeczną, praską Wenecją. Na wyspie znajduje się kilka malowniczych kamieniczek oraz jedne z najdroższych hoteli w mieście.
Następnie udamy się na Rynek Starego Miasta, który był świadkami wielu wydarzeń historycznych. Najtragiczniejszym z nich była publiczna egzekucja 27 czeskich szlachciców, o której przypomina 27 białych krzyży wkomponowanych kostką brukową chodnika znajdującego się przed Ratuszem. Podejdziemy również pod najsłynniejszy astronomiczny zegar na świecie – Orloj, znajdujący się na ścianie praskiego ratusza. Zegar ten składa się z trzech głównych części: astronomicznej, kalendarzowej oraz animacyjnej. O każdej pełnej godzinie przed południową ścianą Ratusza Staromiejskiego będziemy mogli zobaczyć setki turystów ze wszystkich stron Naszej planety z przygotowanymi aparatami fotograficznymi, którzy obejrzą fascynujące przedstawienie tego urządzenia, które w średniowieczu było zaliczane do jednego z cudów świata.
Kolejnym naszym punktem będzie Miasto Żydowskie, w którym urodził się Franz Kafka (do dziś można zobaczyć poświęcony mu pomnik). Warto wspomnieć o fakcie, iż Żydzi byli w Pradze dyskryminowani a od XIII wieku całkowicie odseparowano ich od reszty miasta (dzielnica została otoczona murem). Dopiero w XIX wieku nadano Żydom prawa obywatelskie, a mury zburzono. Obecnie dzielnica jest pełna kontrastów – z jednej strony otaczają ją mistyczne żydowskie zabytki a z drugiej uwagę przykuwa luksusowa część dzielnicy, biegnąca wzdłuż ulicy Paryskiej, XX-wiecznej alei z ekskluzywnymi sklepami znanych projektantów.
14:00 – 15:30 – Rejs po Wełtawie (dla chętnych za dodatkową opłatą)
19:30 – 20:00 – obiadokolacja (przystawka lub zupa, danie główne, do wyboru 2 napoje: piwo, kawa, herbata, woda, sok)
Dzień 3
07:30 – 09:00 – Śniadanie
09:00 – 09:30 – Wykwaterowanie z hotelu***
10:00 – 12:00 – Czas wolny na zakup ostatnich pamiątek
12:00 – Wyjazd w stronę Polski
20:00 – 21:00 – Przyjazd do Krakowa (po drodze Katowice, Sławków)
Cena zawiera:
- Transport autokarem klasy Lux lub busem 20-osobowym;
- Opiekę pilota podczas trwania całego wyjazdu;
- 2 – dniową opiekę lokalnego przewodnika podczas zwiedzania Pragi;
- 2 noclegi w pokojach 2-osobowych w hotelu o standardzie 3-gwiazdki;
- Wyżywienie: 2 śniadania (w formie bufetu szwedzkiego), 2 obiadokolacje (przystawka lub zupa, danie główne, do wyboru 2 napoje: piwo, kawa, herbata, woda, sok);
- Zestaw słuchawkowy Tour Guide podczas zwiedzania;
- Ubezpieczenie: NNW (20 000 euro), KL (5 000 euro), bagaż (200 euro);
Cena nie zawiera:
- Biletów wstępu (Hradczany trasa A: Stary Pałac Królewski, Bazylika św. Jerzego, Złota Uliczka, Katedra św. Wita, Wystawa: Z kart historii Zamku Praskiego – Koszt 350 CZK od osoby,
- Rejsu statkiem po Wełtawie – Koszt 14 euro od osoby
- Dopłaty do pokoju 1-osobowego – 25 euro/noc
- Opłaty klimatycznej – 30 CZK od osoby
- Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji – 3,5% wartości oferty
- Podróżuj z opcją New ChallengeVip – przy dopłacie 80 zł/os: „podusiokocyk” z logo firmy, napoje na pokładzie autokaru: kawa, herbata, woda niegazowana, prince polo 2*, deser (do wyboru sernik lub szarlotka).
- Dopłat za wyjazdy z miast innych niż Kraków (lista poniżej). Wyjazdy z tych miast organizowane są przy grupie min. 12 osób. W przypadku mniejszej ilości osób przejazd antenkowy może zostać odwołany lub zorganizowany przy pomocy środków komunikacji publicznej (autokar rejsowy, pociąg). Odowołanie przejazdu antenkowego nie upoważnia Uczestnika do bezkosztowej anulacji wyjazdu.
Miejsce wyjazdu | Miejsce zbiórki | Dopłata |
Gdańsk | Parking Opera Bałtycka | 200 |
Grudziądz | Dworzec PKS | 180 |
Czernikowo | Stacja paliw Orlen | 160 |
Płońsk | Dworzec PKS | 150 |
Nowy Dwór Mazowiecki | Dworzec PKS | 140 |
Warszawa | Pałac Kultury, parking od ul. Marszałkowskiej | 120 |
Radom | Dworzec PKP, Parking przy zegarze | 80 |
Kielce | parking przed Dworcem PKP | 40 |
Jędrzejów | Dom Handlowy Piast | 30 |
Szczecin | Dworzec PKS | 200 |
Gorzów Wielkopolski | Dworzec PKS | 180 |
Poznań | Dworzec PKS | 150 |
Rawicz | Dworzec PKS | 130 |
Wrocław | Aquapark (Wzgórze Andersa), ul. Petrusewicza | 100 |
Opole | Stacja Orlen, ul. Wrocławska 135 | 80 |
Katowice | Dworzec PKS, ul. P. Skargi | 0 |
Rzeszów | Dworzec PKS, ul. Jana Kasprowicza | 60 |
Tarnów | Tarnów, parking przy Dworcu PKP | 40 |
Brzesko | stacja Lotos przy rondzie | 0 |
Kraków | parking przy ul. Rydlówka 5, Rondo Matecznego | 0 |
Opłata za bilety wstępu uiszczana u pilota wycieczki.
Każda osoba jest uprawniona do zabrania jednej sztuki bagażu o wadze do 30kg oraz jednej sztuki bagażu podręcznego.
Każda osoba jest zobowiązana do zabrania ważnego dowodu osobistego lub paszportu.
Idealne miasto na weekend – Praga 2018.
To właśnie do niej wpadaj na piwo, najlepsze, pite w klimatycznych miejscach, gdzie kufel zostanie Ci dowieziony przez prawdziwy pociąg. W Restauracji Vytopna jest to możliwe. Restauracja ta jest idealnym miejscem dla rodzin z dziećmi, w którym można wrzucić coś na ząb obserwując pędzące po szynach pociągi z napojami. Szyny znajdują się obok każdego stolika w lokalu ale tylko na tych usytuowanych po jego lewej stronie. Jeśli wasze dziecko jest fanem kolejek, koniecznie zabierzcie go tam, oraz do Świata Kolejek Kralovstvi Zeleznic.