Weekend pod Operą Lwowską. Magiczny Lwów zaprasza!

Ukraina / Ukraina Wycieczki
Share

Lwów – to piękne miasto położone na styku Roztocza i Wyżyny Podolskiej, zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od polskiej granicy. Nazywany jest często „drugim Krakowem”, ze względu na swoje liczne zabytki. Lwów był w czasach przedwojennych drugim po Krakowie ośrodkiem intelektualnym na ziemiach polskich. Bogactwo architektoniczne Lwowa jest ogromne, zarówno dla zwykłych turystów jak i tych bardziej wtajemniczonych…

Zakwaterowanie:

Hotel o standardzie *** z wyżywieniem: śniadania i obiadokolacje.

Program:

Dzień 1

1:00 Wyjazd z Krakowa

12:00 Przyjazd do Lwowa

13:00  Zwiedzanie Lwowa z przewodnikiem:

 • Cmentarz Łyczakowski, czyli najstarsza Lwowska nekropolia (jedna z najstarszych w Europie), znajdująca się pośród alei drzewnych. Cmentarz ten, jest miejscem spoczynku wielu zasłużonych Polaków (np. Gabriela Zapolska) jak i Ukraińców.
 • Cmentarz Orląt, to autonomiczny fragment Cmentarza Łyczakowskiego, znajdujący się na kilku wzgórzach. Znajdują się tam w głównej mierze groby poległych obrońców Lwowa i Małopolski Wschodniej.
 • Wzgórza Wuleckie to miejsce, gdzie obecnie znajduje się pomnik ku czci pomordowanych tam w 1941 roku profesorów lwowskich.
 • Wysoki Zamek, to obecnie ruiny zamku, który pierwotnie został wzniesiony w połowie XIII wieku. Na wskutek działań związanych z najazdem szwedzkim, został on doszczętnie zniszczony a następnie rozebrany.  W tej chwili możemy zobaczyć jedna ścianę budowli.
 • Kopiec Unii Lubelskiej, znajduje się obok ruin Zamku Wysokiego. Kopiec został usypany dla uczczenia 300-setnej rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej. Ze szczytu którego wysokość sięga 413 m n.p.m., roztacza się panorama na cały Lwów i okoliczne miejscowości.

18.00 Zakwaterowanie w hotelu o kategorii ***

19:00 Kolacja

Dla chętnych możliwość wyjścia do Opery Lwowskiej na wspaniałe spektakle. Bilety w cenie 70-200 UAH. Repertuar na stronie internetowej: http://opera.lviv.ua/pl/affiche/

Dzień 2

8:00 Śniadanie

9:00 Zwiedzanie Lwowa z przewodnikiem:

 • Rynek Starego Miasta to duży plac z zabytkową zabudową znajdującą się wokół niego. Pierwsze założenia rynku pochodzą z czasów lokowania miasta, czyli połowy XIV w. Oryginalna zabudowa, jednak się nie zachowała, a ta istniejąca obecnie to ta pochodząca z XVI w. Został on wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
 • Wały Gubernatorskie do długie, cieniste aleje obsadzone kasztanami, lipami i klonami, które zajmują obszar prawie 2 hektarów.
 • Baszta Prochowa, czyli trzykondygacyjna budowla z piaskowca, stanowiąca część systemu fortyfikacji Lwowa.
 • Arsenał Miejski, w którym obecnie znajduje się Muzeum Starej Broni.
 • Kamienica Królewska, znajduje się tuż przy lwowskim rynku. Zabytkowy budynek, wzniesiony w stylu renesansowym. Była ona własnością króla Jana III Sobieskiego, dzięki któremu został nadany jej fantastyczny wygląd poprzez dobudowanie do niej licznych komnat, sal balowych oraz dziedzińca z arkadami. Dziedziniec kamienicy, od zawsze nazywany był „Małym Wawelem”, ze względu na liczne podobieństwa.
 • Katedra Łacińska, pełna nazwa świątyni to Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie. Usytuowana w południowo-zachodniej części lwowskiego rynku. Charakteryzuje się gotyckim stylem. Obecnie jest siedzibą lwowskich biskupów obrządku łacińskiego.
 • Kościół Dominikanów, to jedna z najładniejszych budowli w stylu barokowym znajdująca się przy placu Muzealnym w centrum miasta. To obecnie kościół obrządku bizantyjsko – ukraińskiego p.w. św. Eucharystii. Wnętrze przyozdabiają liczne zdobienia rokokowe. Pod świątynią znajdują się krypty z licznymi, alabastrowymi nagrobkami.
 • Cerkiew Wołoska a właściwie kompleks cerkwi Zaśnięcia Matki Bożej, dzwonnicy nazywanej Wieżą Korniakta oraz Kaplicy Trzech Krzyży.  Wszystkie budynki są ze sobą połączone tworząc w środku pomiędzy nimi arkadowy dziedziniec. Dodatkowo w cały ten kompleks zaliczają się budynki
 • Kościół Bernardynów, uważany jest za sakralną perełkę architektoniczną Lwowa. Wzniesiony został przy zachowaniu stylu manieryzmu flamandzkiego i włoskiego. Wnętrze świątyni przyozdabiają liczne kolumny oraz obrazy świętych.
 • Katedra Ormiańska usytuowana w centrum miasta. Została ona ufundowana przez Ormian w XIV wieku przez Ormian, gdzie pełniła ona wówczas funkcję biskupstwa Ormiańskiego. Jest ona przykładem typowego stylu orientalnego, co bardzo dobrze jest widoczne w środku świątyni, gdzie znajdują się liczne malowidła utrzymane w stylu orientu.
 • Kasyno Szlacheckie, w którym bywali bogaci ziemianie i hodowcy koni. Obecnie Dom Uczonych.

13:00 Czas wolny

14:00 Zwiedzanie Lwowa z przewodnikiem:

 • Opera i Wały Hetmańskie z pomnikiem Adama Mickiewicza. Obecny budynek opery, stanowił dawniej miejsce gdzie znajdował się Teatr Wielki. Usytuowany na końcu tzw. Wałów Hetmańskich. Budynek cechuje się stylem eklektycznym. Na attyce opery znajdują się figury czterech muz.
 • Uniwersytet Lwowski. zobaczymy główny gmach Uniwersytetu im. Iwana Franki, który powstał w 1608 roku. Był on jednym z najstarszych Uniwersytetów na ówczesnych ziemiach Polski.
 • Katedra p.w. św. Jura to obecnie cerkiew archidiecezji lwowskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego. Znajduje się ona przy placu św. Jura. Uważana przez wielu za wzorcową barokową budowlę w Europie.
 • Cerkiew św. Onufrego, będąca mieszanką różnych stylów architektonicznych – od renesansu, przez barok po klasycyzm i historyzm.
 • Klasztor Benedyktynek.
 • Apteka – Muzeum.
 • katedra łacińska i kaplica Boimów.
 • Pałac Potockich, który obecnie mieści rezydencję prezydenta Ukrainy we Lwowie i Lwowską Galerię Sztuki. Galeria stanowi jedno z największych muzeów we Lwowie i posiada ponad 50 tysięcy eksponatów (w kilkunastu oddziałach).

17:00 Czas wolny

19:00 Biesiada ukraińska (za obowiązkową dopłatą)

Dzień 3

8:00 Śniadanie

9:00 Czas wolny we Lwowie

14:00 Wyjazd w drogę powrotną

19:00 Przyjazd do Krakowa

 

UWAGA. Program wyjazdu jest programem ramowym. Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

 Cena zawiera:

 • przejazd autokarem klasy LUX (min. 30 osób) lub busem 20-to lub 30-to osobowym (wyjazd z Krakowa);
 • zakwaterowanie w hotelu*** w centrum Lwowa ze śniadaniem i obiadokolacją – 2 noclegi;
 • napoje do obiadokolacji: woda, herbata
 • zakwaterowanie w pokojach 2, 3 – osobowych;
 • ubezpieczenie w TU Signal Iduna: NNW (10 000 zł), KL (10 000 euro), bagaż (1000 zł);
 • opiekę pilota podczas wyjazdu oraz lokalnych przewodników.
Cena nie zawiera:
 • biesiady ukraińskiej z muzyką na żywo – 95 zł/osoba (muzyka na żywo przy minimum 15 osobach, w przypadku mniejszych grup możliwa muzyka mechaniczna) – DOPŁATA OBOWIĄZKOWA
 • biletów wstępu do odwiedzanych miejsc (ok. 100zł) – OPŁATA OBOWIĄZKOWA
 • zestawu słuchawkowego Tour Guide – 15zł – OPŁATA OBOWIĄZKOWA
 • dopłaty do pokoju 1-osobowego – 225 zł/osoba;
 • napojów do obiadokolacji z wyjątkiem wody i herbaty;
 • Ubezpieczenia od kosztów rezygnacji – 3,5% wartości oferty
 • Pakietu „Podróżuj z opcją New ChallengeVip” – przy dopłacie 80 zł/os: „podusiokocyk” z logo firmy, napoje na pokładzie autokaru: kawa, herbata, woda niegazowana, prince polo 2*, deser (do wyboru sernik lub szarlotka)
 • wyjazdów z miast innych niż Kraków (lista poniżej). Wyjazdy z tych miast organizowane są przy grupie min. 12 osób.

 

Miejsce wyjazdu Miejsce zbiórki Dopłata
Gdańsk Parking Opera Bałtycka 200
Grudziądz Dworzec PKS 180
Czernikowo Stacja paliw Orlen 160
Płońsk Dworzec PKS 150
Nowy Dwór Mazowiecki Dworzec PKS 140
Warszawa Pałac Kultury, parking od ul. Marszałkowskiej 120
Radom Dworzec PKP, Parking przy zegarze 80
Kielce parking przed Dworcem PKP 40
Jędrzejów Dom Handlowy Piast 30
Szczecin Dworzec PKS 200
Gorzów Wielkopolski Dworzec PKS 180
Poznań Dworzec PKS 150
Rawicz Dworzec PKS 130
Wrocław Aquapark (Wzgórze Andersa), ul. Petrusewicza 100
Opole Stacja Orlen, ul. Wrocławska 135 80
Katowice Dworzec PKS, ul. P. Skargi 60
Rzeszów Dworzec PKS, ul. Jana Kasprowicza 0
Tarnów Tarnów, parking przy Dworcu PKP 0
Brzesko stacja Lotos przy rondzie 0
Kraków parking przy ul. Rydlówka 5, Rondo Matecznego 0

Opłata za bilety wstępu uiszczana jest u pilota wycieczki.

Każda osoba jest uprawniona do zabrania jednej sztuki bagażu o wadze do 30kg oraz bagażu podręcznego.

Każda osoba jest zobowiązana do posiadania ważnego paszportu.

WAŻNA INFORMACJA

Czas oczekiwania na przejazd przez granicę Polsko – Ukraińską (w obie strony) może wynosić od kilku do kilkunastu godzin, w zależności od natężenia ruchu. Jest to sytuacja niezależna od Organizatora, której nie da się uniknąć ani przewidzieć.

Zabytki Lwowa które musisz zobaczyć:

* Stare Miasto we Lwowie to  zabytkowa dzielnica Lwowa. Miasto to, zostało lokowane na mocy dekretu wydanego przez króla Kazimierza Wielkiego w 1356 roku i to właśnie wtedy zaczął się kształtować obecny układ architektoniczny miasta.. Składa się z  zespołu obiektów zabytkowych które zostały wpisane  na listę światowego dziedzictwa UNESCO w 1998 roku. Należy wspomnieć iż Lwów ze swym Rynkiem był świadkiem wielu ważnych dziejowych wydarzeń historycznych. Większość Lwowskiego Rynku zajmuje budynek Ratusza, z którego wieży podziwiać można panoramę całego miasta. Każda z kamienic w Rynku ma swoją historię, dusze i swój specyficzny klimat. Najcenniejsza jest tzw.: czarna kamienica, która przez swoich pierwszych właścicieli została celowo pomalowana na ten kolor, tak aby nie trzeba było odświeżać elewacji po każdym sezonie grzewczym. Wszystkie zabytki są niezwykle cenne, przez co są sukcesywnie restaurowane, aby nadal mogły przypominać o burzliwej historii miasta.

* Archikatedralny sobór św. Jura we Lwowie (katedralna cerkiew archidiecezji lwowskiej Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego – metropolii halickiej). Znajduje się ona przy placu św. Jura. Została ona wzniesiona w latach 1744-1772 w stylu rokokowym.  Jest to trzynawowa świątynia, która łączy w bardzo oryginalny sposób sztukę rokokową z planem kościoła wschodniego. Według niektórych opinii, stanowi ona najdoskonalsze dzieło europejskiego późnego baroku. Będąc w środku świątyni należy zwrócić uwagę na przepiękne rzeźby i figury świętych znajdujące się w ołtarzu głównym. Wewnątrz usytuowana jest niezwykle piękna siedemnastowieczna ikona Matki Boskiej Trembowelskiej, która jest przedmiotem kultu religijnego.

* Katedra Łacińska we Lwowie to jeden z najstarszych kościołów miasta. Znajduje się ona w  południowo-wschodniej części lwowskiego rynku. Katedra charakteryzuje się stylem  gotyckim, który pochodzi z przełomu XIV-XV wieku. Wewnątrz kościoła znajdują się piękne kaplice, które są bardzo bogato zdobione, co przykuwa wzrok zwiedzających to miejsce. Ponad to na uwagę zasługuje znajdujący się wewnątrz świątyni unikalny Obraz Matki Bożej Łaskawej zwany także Śliczną Gwiazdą miasta Lwowa. Okna Katedry przyozdabiają kolorowe witraże wykonane w końcu XIX wieku. Ograniczają one dostęp promieni słonecznych do środka, co czyni katedrę miejscem sprzyjającym kontemplacją i modlitwom.

* Cmentarz Łyczakowski to najstarsza i najbardziej znana zabytkowa nekropolia Lwowa. Cmentarz ten znajduje się we wschodniej części miasta na malowniczych wzgórzach, porośniętych przez zabytkowe drzewa, które specjalnie zostały tam posadzone. Łyczaków to miejsce, gdzie spoczywa bardzo wiele osobistości zarówno polskich jak i ukraińskich. Spoczywają tu miedzy in. Gabriela Zapolska, Maria Konopnicka, Seweryn Goszczyński, Zygmunt Gorgolewski i wielu innych. Łyczaków charakteryzuje się niezliczonymi, pięknymi pomnikami, które przyciągają wzrok turystów pomiędzy alejkami. Na uwagę zasługują pomniki przedstawiające sylwetki zmarłych oraz te które nawiązują do życia osób tam pochowanych.

* Cmentarz Orląt Lwowskich to Polski Cmentarz Wojskowy, który powstał ku uczczeniu pamięci poległych obrońców Lwowa w latach 1918-1920. Wchodzi on w kompleks Cmentarza Łyczakowskiego i leży na jego południowo-wschodnim obrzeżu. Jego wcześniejsza nazwa to  Cmentarza Obrońców Lwowa ale po roku 1944 została ta nazwa zmieniona na obecną. Najbardziej rzucającymi w się w oczy pomnikami są Pomnik Chwały oraz pomniki Lotników Amerykańskich i piechurów Francuskich. Obecny wygląd cmentarza pochodzi z początku lat 90 ubiegłego wieku, kiedy to został on odrestaurowany z inicjatywy Polaków, ponieważ dla Ukraińców nie ma on większego znaczenia historycznego.

* Pomnik Adama Mickiewicza we Lwowie jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych lwowskich pomników. Znajduje się  ona przy Placu Mickiewicza, na Starym Mieście we Lwowie. Pomnik ten został wzniesiony w stylu neoklasycystycznym według projektu Antoniego Popiela. Pomnik Mickiewicza powstał ku jego czci ponieważ Lwów to było jego ukochane miasto, w którym powstawały jego wielkie utwory i związku z tym Ukraińcy postanowili zbudować pomnik na jego cześć.

* Dworzec Główny kolejowy we Lwowie to najważniejsze miejsce komunikacyjne miasta. Warto odwiedzić ten eklektyczny, wzniesiony w latach 1899–1904 według projektu Władysława Sadłowskiego  budynek, który jest niejako wizytówką miasta. Uwagę przykuwa bogato zdobiona fasada dworca która została utrzymana w neorenesansowo-secesyjnej stylistyce. Przy głównym wejściu do dworca, zwiedzającym ukazują się dwa posąg przedstawiające „Handel” i „Przemysł”, natomiast nad portalem turyści mogą zobaczyć dwie rzeźby które mają symbolizować kolej i samo miasto Lwów. Polskim elementem w konstrukcji dworca są stalowe przęsła pochodzące z fabryki w Sanoku.

* Kopiec Unii Lubelskiej na Wysokim Zamku, to miejsce które stanowi wspaniały punkt widokowy na panoramę całego Lwowa. Został on usypany dla uczczenia 300 rocznicy podpisania unii lubelskiej. Jako ciekawostkę należy dodać, że na tym kopcu znajduje się ziemia przywieziona z różnych stron Polski oraz ziemia wzięta z grobów najznakomitszych Polaków takich jak miedzy innymi Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki czy generał Kniaziewicz. W miejscu obecnego kopca, znajdował się dawniej tzw. Zamek Wysoki, którego nazwa pochodziła od wzniesienia na którym się on znajdował. W chwili obecnej znajdują się tam ruiny owej budowli, która powstała w XIV w z inicjatywy króla Kazimierza Wielkiego.

* Opera Narodowa we Lwowie, została zaprojektowany przez prof. Zygmunta Gorgolewskiego. W początkowym okresie istnienia budynek pełnił rolę teatru.  Jest ona w powszechniej opinii uważana za dzieło sztuki architektonicznej,  rzeźby oraz malarstwa. Została ona wzniesiona w stylu eklektycznym, co widoczne jest w licznych zdobieniach. Gmach teatru znajdujący się w centrum Lwowa, jest niezwykle ważnym akcentem urbanistycznym, który jest jednocześnie zakończeniem prospektu Swobody, czyli reprezentacyjnego deptaku biegnącego przez centrum miasta.

Informacje dodatkowe:

Waluta we Lwowie – Hrywna. Kurs: 1 UAH = 0,16 zł

Przykładowe ceny:

 • Chleb zwykły 0,8 kg: 1,10 – 1,50 UAH (0,17 – 0,25zł)
 • Woda mineralna 1,5l: 0,80 – 1,20 UAH (0,12 – 0,18zł)
 • 1 l soku z pomarańczy: 8,6 UAH (1,32zł)
 • 1 kg pomarańczy: 14 UAH (2,15zł)
 • Baton Bounty: 4,49UAH (0,69zł)
 • Pizza dr Oetker Ristorante: 28,2 UAH (4,35zł)
 • Tort Kijowski – mały: 43,6 UAH (6,7zł)
 • Czekolada krajowa 0,150 kg: 3,00 UAH (0,45zł)
 • Butelka wódki Nemiroff (jedna z lepszych marek) – 40 UAH (8zł)
 • Dobry, lokalny Koniak – 80-90 UAH (16-18zł)
 • Butelka wina ukraińskiego – 48 UAH (ok. 10 zł)
 • Lokalne piwa – od 5 do 25 UAH (0,77 – 3,85zł)

A co zakupić dla znajomych, rodziny i przyjaciół w tym niebanalnym miejscu? We Lwowie każdy znajdzie coś dla siebie!! Mamy dla Was kilka bardzo interesujących propozycji:

 • Ukraińskie słodycze – są naprawdę rewelacyjne i bardzo tanie jak na kieszeń przeciętnego Polaka. Przy głównym deptaku znajduje się bardzo elegancki sklep Roshen gdzie można zakupić każdą słodkość – od ptasiego mleczka po czekoladki przedstawiające ukraińską historię, nie wspomnę o bardzo dużym wyborze cukierków na wagę w kształcie sopli lodowych czy też tradycyjnych krówek. Za kilogram moich ulubionych cukierków „Piwajenna nic” w niebieskich papierkach zapłaciłam tylko 12 zł. Dość interesująco wyglądają także bombonierki, w których znajdziemy czekoladki w kształcie lodowych rożków. Wybór słodkości jest tak duży, że przyprawia o zawrót głowy: czekoladki w kształcie jajek faberge, czekoladki marcepanowe, kokosowe, a nawet o smakach dość wysublimowanych z owocami egzotycznymi, z chilli, ananasem i wiele innych. Ciekawostką będzie zapewne informacja co do nazwy sklepu Roshen. Skąd się ona wzięła? Otóż właścicielem tego dużego koncernu czekoladowego jest Prezydent Ukrainy Pan Petro Poroshenko, nazywany na Ukrainie „Królem czekoladowego Imperium”.
 • Chałwa – na Ukrainie jest po prostu boska, smakuje wyśmienicie. Po zakup pysznej chałwy warto udać się na rynek miasta do sklepu Svitocz. Za jedno opakowanie takiej słodkości zapłacimy około 2.20 zł. Najlepiej zakupić wszystkie jej smaki, z orzechami arachidowymi, z winogronami czy tez wanilią.
 • Tort Murasznik – warto udać się do kawiarni w pobliże Opery Lwowskiej. W kawiarni Kredens Cafe można skosztować wielu słodkości: smakowitych tortów, ciast, ciasteczek przygotowywanych na bazie tradycyjnych receptur. Warto spróbować tortu Murasznik (w smaku podobnego do snickersa), tradycyjnego sernika oraz czekoladowego tortu Zachera. Przy porannej kawie z widokiem na Operę Lwowską smakują wyśmienicie.
 • Alkohol – temat niczym rzeka, ale warto pamiętać o obowiązujących na granicy zasadach i ilościach, które możemy wwieźć do Polski. Można zakupić tylko 1 litr alkoholu na Ukrainie; należy stosować się do tego przepisu w przeciwnym razie zakupiony w większych ilościach alkohol zostanie Nam i tak odebrany przy przekraczaniu granicy. Wybór alkoholi także oszałamia: wódki, wina, szampany, koniaki w tym jeden bardzo dobry koniak Gruziński (300 UAH), różnego rodzaju nalewki, w tym smaczna orzechowa i jarzębinowa w cenach 9,10 zł.
 • Putin – z panem Prezydentem możemy się spotkać niemal na każdym bazarze, na pchlim targu czy w niemal każdym sklepie z pamiątkami. Możemy znaleźć papier toaletowy z Putinem, piwo z etykietą Putina w pampersie, czy też wycieraczkę z napisem: „wycierajcie nogi”. To tak dla rozweselenia nastroju i dobrej zabawy.
 • Breloczki z ukraińskim tryzubem – wyglądaja bardzo ciekawie i mogą stanowić naprawdę fajny prezent. Ukraiński tryzub to herb Ukrainy, tzw. złoty trójząb na niebieskiej tarczy. Warto zakupić koszulkę z herbem Lwowa, lub maskotkę w kolorach żółtym i niebieskim. Dla małych dzieci polecam świetne „ciuszki” z motywami ukraińskimi, nasze pociechy będą wyglądały kozacko. 😉
 • Ukraińska dżezwa – inaczej zaparzarka do kawy, którą kupimy na pchlim targu (koszt około 30 zł), lub w sklepie z pamiątkami gdzie zapłacimy nieco więcej, około 50 – 60 zł. Bardzo fajny upominek, dzięki któremu pozbywamy się zbędnych fusów z Naszej pysznej, lwowskiej kawy.
 • Filiżanki z motywami Lwowa – świetny upominek dla Naszych mam, warto już teraz pomyśleć o prezencie bożonarodzeniowym. Koszyczek herbat z miodem, imbirem, lipą, plus filiżanki przedstawiające zabytki Lwowa zapewne ucieszą bliską Nam osobę. Koszt herbaty i filiżanek to koszt około 25 zł.
 • Jeśli chcecie dowiedzieć się wiećej, śledźcie naszego fb 🙂

Dla chętnych możliwe wyjście do Opery Lwowskiej na jeden ze wspaniałych spektakli. Bilety w cenie 70-200 UAH. Repertuar na stronie internetowej: http://opera.lviv.ua/pl/affiche/